Můj šestiletý syn mi dnes řekl, že mu 2 děvčata ze školky oznámily, že ho milují.

„Co jsi jim na to řekl?“

„Nevím. Už si to nepamatuju. Nechci o tom mluvit.“

Můj syn je logik. Tzn., že emoce jsou jeho slabší funkcí. Můj syn neprojevuje emoce. Teda projevuje je ve velmi omezené míře.

Logika je obecně zaměřená na fakta, systém, řád, výkon, efektivitu a data. Tito lidé svět vnímají především pomocí jasných logických informací.

Emoce, jsou doménou etiků. Ti svět vnímají především na základě pocitů, jejich životním fokusem jsou především vztahy, atmosféra, to, jak se oni i druzí cítí. V tom jsou jako doma.

Pro logiky je tedy těžší vnímat, jak se druzí cítí a co víc, je pro ně i těžší orientovat se ve svých pocitech. Emoce jsou totiž věcí často logicky neuchopitelnou, tedy hůř zpracovatelnou, zanalyzovatelnou.

Co potřebuje člověk, který neprojevuje emoce?

Takový logik často potřebuje více času, aby vůbec zjistil, jaký má ke komu vztah, jak se vlastně v dané situaci cítí. Proto také většina logiků při emociálním vypětí ze situace často odchází, nebo není schopna k této situaci zaujmout rychlé stanovisko. To je totiž potřeba nejdříve skrze analýzu najít.

Proč logik neprojevuje emoce?

Logici tedy často nedávají najevo své emoce a to proto, že je prostě primárně nevnímají, není to ta prvotní věc, kterou v dané situaci vnímají. Zajímají je totiž ona zmíněná fakta.

Další důvod, proč logici emoce často neprojevují, je to, že mají obavu, že budou odhaleni. A odhalení znamená také možnost být zraněn. Logikům většinou trvá déle, než se ve vztahu zorientují, než vůbec navážou s někým vztah. Pokud se tak stane, začnou druhému důvěřovat. Vycházejí totiž ze svých logických principů o fungování vztahu.

Pokud jim druhý ublíží, je to pro ně velmi těžké, protože jejich dlouho budovaná důvěra byla narušena, a oni se v bolesti stahují a přestávají mít na nějakou dobu chuť znovu do nějakého vztahu investovat. Je pro ně totiž také těžší pochopit, co se ve vztahu odehrálo, proč se druhý zachoval právě takovýmto způsobem.

Část logiků se z důvodu strachu ze zranění také bojí do  vztahu jít, byť po něm touží. A tak navenek dělají, že je jejich objekt zájmu vlastně ani nezajímá. Mohou tedy působit velmi chladně. Takový „studený čumák“.

Mezi logiky patří: Don Quijote, Robespierre, Žukov, Maxim Gorkij, London, Balzac, Stierlitz a Gabén.

Pokud například logik neprojevuje emoce, nevadí. Dá se s tím pracovat. A je to i nezbytné. Protože bez nich je život jednou velkou šedí.

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Konzultace pro páry?