Mayers-Briggs Type Indicator nebo-li MBTI je typologie osobnosti pocházející z USA.

Stejně jako socionika vychází z výzkumů známého psychologa Carla Gustava Junga. Nicméně od socioniky se liší.

Celosvětově je velice rozšířená a to ze dvou důvodů:

  1. Američané umí prodat snad úplně všechno a všude (bez ohledu na kvalitu a validitu)
  2. Celosvětovému rozšíření pomohl počítačový test

V čem je typologie MBTI nepřesná?

V testech a obecně při rozhovorech prvních cca 20 minut odpovídáme ze své tzv. masky. Neboli funkce, kterou hrajeme ve společnosti. Jinými slovy je to naše póza, jakou se v nekomfortní situaci (nové situaci) chováme. Je to pro nás přirozené se tak chovat, ale nejsme to skutečně my.

Pokud vyplňujeme test, hodně působíme z této funkce. Ta je bohužel naší slabší stránkou. Není to naše podstata a není to naše silná stránka.

Pokud silně působíme z této funkce, pak nám vždy vyjde, že jsme jiný typ. Typ, který tuto funkci má jako hlavní a přirozenou (silnou). Což je škoda a mnohým (více jak 60%) to tak vychází.

Více o tom, proč testy jsou nespolehlivé ZDE.

Na co si ještě dát pozor

Počítač nevidí naše tělo. Tělo máme buď senzorické (S) a nebo intuitivní (N). Můžeme odpovídat jako intuitivní typ člověka (protože na to máme fascinaci a líbí se nám to), ale vůbec tím nemusíme být a naše tělo tomu neodpovídá. Což počítač nevidí a vyhodnotí to jinak. Pak není divu, že výsledek vychází jinak.

MBTI závěrem

MBTI typologii považujeme za předskokana socioniky. Už se snaží o rozdělení psychiky, ale pracuje pouze se 4 funkcemi. Nepracuje tolik s rovinou podvědomí, se vztahovou rovinou (který typ je kompatibilní ke kterému a jaké vztahy mají mezi sebou) a s dalšími aspekty – například dichotomie Reinina – ale to snad příště :).