Socionika a Dreiser spojily svá jména už někdy v roce 1961. Proč je jeden ze šestnácti typů pojmenován zrovna po tomto člověku a co ho charakterizuje?
Theodore Dreiser
Theodore Dreiser (1871–1945) byl americký romanopisec, novinář a průkopník naturalismu v americké literatuře. Jeho dílo je drsné, pravdivé, bez příkras – a právě proto tak silné. Zajímal se o to, co lidi skutečně pohání, co je zraňuje, žene vpřed nebo strhává ke dnu. Pro mnohé byl svědomím své doby – ale i nepříjemným zrcadlem.
Narodil se v chudé německo-americké rodině v Indianě jako jedno z devíti dětí. Jeho dětství bylo poznamenáno bídou, náboženským dogmatismem a třídním útlakem, což hluboce ovlivnilo jeho pohled na společnost. Pracoval jako novinář, později se prosadil románem „Sestra Carrie“ (1900) – šokujícím příběhem mladé ženy, která se vymyká morálním normám tehdejší Ameriky.
Jeho největším literárním úspěchem se stal román „Americká tragédie“ (1925) – příběh mladíka, jehož touha po společenském vzestupu vede ke zločinu a pádu. Dreiser zde brilantně zachytil sociální nerovnosti, tlak na úspěch a tragédii jednotlivce v soukolí kapitalismu.
Dreiser nebyl stylisticky vytříbený autor – jeho síla spočívala v emocionální hloubce, syrovosti a odvaze ukazovat realitu bez iluzí. Zajímal se o sociální spravedlnost, byl členem Socialistické strany, podporoval dělnické hnutí i sovětský model (i když s výhradami). Sám skvěle rozuměl sociálnímu prostředí, proto za výhody pro lidi a jejich spokojenější život velmi bojoval.
Ve svých dílech kritizoval americkou společnost a lidi toužící po penězích a kariéře. Tvrdil, že peníze a kariéra vedou ke ztrátě citů a lidskosti. Dalším tématem, které se v jeho dílech často objevuje, jsou sexuální tužby. Tvrdil, že největší motivací jsou právě peníze a sex.
Zabýval se charakterem osobnosti a tím, jak na něj působí sociální prostředí, ve kterém člověk vyrůstá.
Měl velké vhledy do vztahů mezi lidmi, což je patrné z jeho literárních postav, které se jeví velmi reálně.
Byl zastáncem myšlenky, že lidé touží po bohatství, pak ale stejně nejsou šťastní.
Zemřel v roce 1945, těsně po skončení druhé světové války. Zanechal za sebou dílo, které dodnes provokuje, inspiruje i dojímá, a které si klade jedinou otázku: Jak přežít ve světě, který není spravedlivý?
Socionika a Dreiser
Socionika a Dreiser spojily propojily svá jména z toho důvodu, že Dreiser je krásným představitelem typu, který poukazuje na nemorální chování lidí, bojuje a chrání druhé (především ty slabší) a je v tom vytrvalý.
Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?