Jak si vybírat zaměstnance? Nebo spíše podle čeho?

HR oddělení může primárně dát na životopisy, pocit v těle, testovací metodu, interní výběrový systém či určitou typologii. Co primárně zvolí jako nástroj, jakým vybírat zaměstnance, je často jejich volbou. Nicméně na zváženou je, jestli se vyplatí kandidáty vybírat podle dovedností (naučených) a nebo podle jejich talentu (silných stránek).

Rozdíl mezi dovedností a silnou stránkou

Dovednost

To jsou skilly, které si lidé velmi rádi dávají do životopisu. Někdy mají pocit, že čím více dovedností napíšou, tím lépe pro nich – zvyšuje jím to šance.

Dovednost se můžeme naučit. Stejně jako jsme se naučili řídit auto a máme ve svém řidičském průkazu skupinu B. Něco jsme pro to udělali, nějaký čas, peníz a naše úsilí nás to stálo a auto řídíme.

To ale neznamená, že naše silná stránka je řízení automobilů. Také to neznamená, že pokud budeme řídit 8 hodin denně, tak nás to bude naplňovat a nepocítíme únavu a vyčerpání. Také to neznamená, že budeme excelentní řidič.

Jak tedy poznat silnou stránku?

Je to jednoduché. To, co děláme na své silné stránce nám prostě jde. Máme prostě pocit, že nás to snad ani nestojí energii. Proč? Protože touto činností se nám energie vrací. Učíme se danou činnost rychle a za krátký čas si ji osvojíme. Můžeme jí dělat 8 hodin denně a máme pocit naplnění. Většinou jsme v této oblasti nadprůměrní excelentní.

Stejný příklad můžu dát s prací na počítači. Že se člověk naučí na škole ovládat PC ještě z něj vášnivého programátora neudělá. Ani to, když se naučí jeden programovací jazyk.

Co to znamená pro HR a jak vybírat zaměstnance?

Pokud nabíráte zaměstnance podle jejich dovedností, pak budou většinou průměrní. Naučit se dá téměř vše. Z dlouhodobého hlediska nemusí být naplnění, což se může promítnout nejenom na jejich zdravotním stavu, ale také do celkové motivace k práci a loajalitě k firmě. A firmu to stojí nemalé peníze.

Naučte se rozlišovat mezi dovedností a silnou stránkou. Socionika vás to naučí.

Může být mnohonásobně efektivnější přijmout člověka s potřebnou silnou stránkou, kterou ještě neměl možnost rozvinout a dát mu ten prostor, než člověka s naučenou dovedností. Z dlouhodobého hlediska se to vyplatí a hlavně – ušetří peníze. A především, zaměstnanec bude šťastný.

Chcete vědět více? Podívejte se na MOŽNOSTI PRO FIRMY!

Otázky na pohovoru. Které jsou děsivé a proč?
otázky na pohovoru

Občas si člověk říká, kdo vymyslel otázky na pohovoru a podle čeho. Existují totiž některé, jež jsou pro určité typy Read more

Jaký typ na HR pozici bude nejlepší?
typ na HR

V HR pracuje mnoho lidí. Ne každý člověk je ale vhodný typ na HR pozici. Proč? V čem je rozdíl Read more

Jaké jsou silné a slabé stránky člověka?
silné a slabé stránky člověka

Každý člověk má své silné a slabé stránky. Neexistuje člověk, který by neměl nějaký talent. Jaké tedy jsou silné a Read more

Pin It on Pinterest

Share This