Mayers-Briggs Type Indicator nebo-li MBTI je typologie pocházející z Ameriky.

Pracuje se základy Junga a je velice rozšířená ze dvou důvodů:

  1. Američané umí prodat snad úplně všechno a všude 🙂
  2. Rozšíření pomohl počítačový test

V čem je ale MBTI nepřesný?

V testech a obecně při rozhovorech prvních cca 20 minut odpovídáme ze své tzv. masky. Neboli funkce, kterou hrajeme ve společnosti. Jinými slovy je to naše póza, jakou se v nekomfortu (nové situaci) chováme. Je to pro nás přirozené se tak chovat, ale nejsme to skutečně my.

Pokud vyplňujeme test, hodně působíme z této funkce. Ta je bohužel naší slabší stránkou. Není to naše podstata a není to naše silná stránka.

Pokud silně působíme z této funkce, pak nám vždy vyjde, že jsme jiný typ. Typ, který tuto funkci má jako hlavní a přirozenou (silnou). Což je škoda a mnohým (více jak 60%) to tak vychází.

Více o tom, proč testy jsou nespolehlivé ZDE.

Na co si ještě dát pozor

Počítač nevidí naše tělo. Tělo máme buď senzorické (S) a nebo intuitivní (N). Můžeme odpovídat jako intuitivní typ člověka (protože na to máme fascinaci a líbí se nám to), ale vůbec tím nemusíme být a naše tělo tomu neodpovídá. Což počítač nevidí a vyhodnotí to jinak.

Suma sumárum

Dalo by se říct, že MBTI je “předskokan” socioniky. Už se snaží o rozdělení psychiky, ale pracuje pouze se 4 mi funkcemi. Nepracuje tolik s rovinou podvědomí, se vztahovou rovinou (který typ je kompatibilní ke kterému a jaké vztahy mají mezi sebou) a s dalšími aspekty – například dichotomie Reinina – ale to snad příště :).

Přihlašte se k odběru novinek

Ať vám nic neuteče!

Byli jste úspěšně přihlášeni, gratulujeme!

Pin It on Pinterest

Share This