Projevujete žárlivost? Představujete si různé scénáře nevěry, když s vámi váš partner není? Připadá vám, že příliš kouká po druhých ženách, mužích? Máte pocit, že vás dostatečně nemiluje?

Žárlivost

Žárlivost je především o sebedůvěře a hodnotě, kterou pro sebe vy samotní máte. Ovšem ovlivňuje ji i váš socionický typ. Víte jak?

Etický typ (etik)

Obecně lidé etičtí, zaměření na emoce a vztahy, stále také tyto dvě věci řeší. Celé hodiny a dny dokážou přemýšlet nad tím, jak se cítí, jak se cítí jejich partner a mluvit o tom. Přemýšlejí nad vztahy, chování druhého a vztahují si toto chování na sebe (někdy až příliš). Je to jejich životní fokus.

Pokud člověku chybí právě ona sebedůvěra, může rychle upadnout do pochyb o sobě i vztahu druhého k jejich osobě.

Etičtí lidé velmi zřetelně projevují své emoce, zasypávají přirozeně druhého důkazy lásky.

Z etiků nejsilněji projevují žárlivost extrovertní etici. Mají velmi silné vnímání pocitů svých i druhých a také je velmi silně projevují. Pokud tedy do takového etika vjede žárlivost, může to být k nevydržení. Hádky, obviňování, moralizování, trestání mlčením.

Introvertní etici zase velmi dobře naciťují a chápou chování druhých a tak si můžou vytvořit podezření i z malého gesta sympatií, které jejich partner opačnému pohlaví projeví. Své zraněné srdce pak oproti extrovertním etikům nedávají tak výrazně najevo, užírají se spíše uvnitř.

Mezi etiky patří: Dumas, Napoleon, Jesenin, Huxley, Dreiser, Dostojevskij, Hugo a Hamlet.

Logický typ (logik)

Oproti tomu lidé logičtí řeší především fakta, výkonnost, práci. To je jejich životní fokus. Emoce, které byť pociťují, příliš neřeší. Nejsou jejich silnou stránkou a primárním fokusem. Často jsou neustále „v hlavě“. Stejně tak své emoce a vztah k druhému nedávají příliš najevo. Buď se bojí odhalení svých citů, nebo je to jednoduše ani nenapadne, že by to dělat měli (že to ten druhý třeba potřebuje).

Logici nemusí mít k žárlivosti tak velké sklony jako etici. A to především proto, že chování druhého z důvodu slabé kapacity tolik „nenaciťují“ a často jim ani nepřijde, že se druhá osoba chová nějak nepřístojně. Setkala jsem se s mnoha případy, kdy logik byl zcela zaskočen žádostí druhé strany o rozchod. On totiž ani nevnímal, že je ve vztahu něco špatně.

Extrovertní logik si skrze své šílené pracovní nasazení nevěry nemusí ani všimnout. Žárlit může a to z toho důvodu, že chce mít druhého pro sebe. Chce být tak trochu středobod vesmíru. Dělá mu dobře, když druhá strana přebírá iniciativu a o vztah a jeho potřeby se stará.

Introvertní logik je typický badatel. Když o vztazích přemýšlí, tak u něj probíhá hluboká analýza. Je to takový badatel, jenž se snaží si na vše udělat systém. I na vztahy. V životě ho často vyvede z míry to, že to dopadá nepatrně jinak a že vstupují do jeho systému mnohé neznámé a nečekané.

Mezi logiky patří: Don Quijote, Žukov, Balzac, Gabén, Stierlitz, London, Maxim Gorkij a Robespierre.

Závěrem

Pokud tedy patříte do skupiny žárlivců, mějte na paměti, že druhá strana nemusí vůbec vyvíjet žádné aktivity, kterými by vás chtěla zranit. Může jít jen o jejich snahu být milí. Často také pomůže vysvětlit, jak na vás jejich chování působí a jak může působit na ostatní.

A hlavně. Budujte důvěru v sebe. Buďte sami pro sebe skvělí a budete i pro druhé. Buďte takoví, aby vás kvůli nikomu jinému nechtěli opustit.

A pokud by jste chtěli vědět, jak to máte se svým partnerem, využijte balíček PARTNERSKÉ KONZULTACE a zjistěte, jak spolu komunikovat.

Nebo cítíte, že potřebujete vědět ještě víc? Pak navštivte SEMINÁŘ ZÁKLADY SOCIONIKY HROU a téma logik versus etik se bude probírat celý den! Staňte se mistry na toto téma!

Sex vašich snů? S kým vám to bude klapat?
sex

Líbím se mu? Když mě objal kolem ramen, tak asi ano. Mám ho pozvat k sobě domů? Ale jaké to Read more

Podle čeho si vybíráme partnery?

Mnoho lidí si klade otázku: Podle čeho si vybíráme partnery? Odpověď by se dala rozdělit do dvou fází našeho života. Read more

Jak poznáte, který partner je vám podobný a který vás doplňuje?
partner

S jakým člověkem ve svém okolí trávíte čas? Jaký partner, kamarád či kamarádka je? Je to člověk, s kterým si Read more

Hádáte se? Partnerská konzultace odhalí, jak to zmírnit
Hádáte se? Partnerská konzultace odhalí, jak to zmírnit

Socionika krásně popisuje vztahy mezi jednotlivými typy. Pokud víte, co jste vy i váš partner za typ, může vám partnerská Read more

Pin It on Pinterest

Share This