Možná jste si někdy všimli, že umíte lidi dostat tam, kam potřebujete. Že je prostě nějak donutíte, aby udělali, co chcete.

Pokud je to váš případ, pak je velmi pravděpodobné, že jste etik. Etika se totiž vyznačuje orientací na lidi a pocity. Dělí se na dva typy:

Extrovertní etika – etika emocí (typy Hugo a Hamlet, Dumas a Jesenin)

Introvertní etika – etika vztahů (typy Dreiser a Dostojevskij, Napoleon a Huxley)

 

Extrovertní etika

Etika emocí již podle názvu představuje výborné nacítění na druhé. Takovýto etik disponuje velkou škálou emocí, které neváhá předvést. Jsou to lidé velmi veselí, upovídání, mají silnou gestikulaci a ve společnosti je rozhodně nepřehlédnete.

Jejich schopnost ovlivnit náladu a atmosféru ve společnosti je neuvěřitelná. Pokud je extrovertní etik vtipný a zábavný, směje se celý sál. Nedej bože pokud má však špatnou náladu, dokáže „otrávit“ prostředí okolo sebe jako cyankali.

Manipulace emocemi je zjevná. Takoví lidé se mohou často vztekat, trucovat, citově vydírat, křičet, hádat se do morku kostí, prostě použijí celou škálu svých emocí, aby dosáhli svého. Ostatní těmto lidem často ustupují, jen aby byl už klid.

Manipulace může probíhat i „pozitivním“ způsobem, kdy takovýto etik lidi chválí, umí jim „zabrnkat na tu správnou strunu“, protože přesně ví, jak se člověk před nimi cítí, a jak by mohl tento stav využít. Pomocí skvělého nacítění odhadne, co na danou osobu platí.

Lidé s touto silnou stránkou jsou neuvěřitelní herci. Umí vám zahrát takovou emocionální scénu, že jim to prostě věříte. Věříte, že se to stalo, nebo že je to bolelo. Umí to prostě zahrát. Působí to natolik autenticky, že vás ani nenapadne, že by to mohlo být jinak.

 

Introvertní etika

Neboli etika vztahů. Ta je především o skvělé schopnosti rozklíčování, co se ve vztazích odehrává, proč se daný člověk chová tak, jak se chová.

Manipulace u těchto lidí probíhá skrytě, kdy daný člověk vysvětlováním chování jiné osoby vede druhého, aby se zachoval tak, jak manipulátor potřebuje. Tím, že je tato etika introvertní, je tedy tišší, bez výraznějších emocí a tudíž nenápadná. Druhý člověk často ani nemusí vědět, že je jeho chování ovlivňováno. Manipulátor vysvětluje, jaké bude mít něčí chování následky a tím nenápadně dostává druhého do postoje, který by sám pravděpodobně nezískal.

Nutno ovšem podotknout, že se jedná stále o etiku. Tedy funkci, která se projevuje velkým zájmem o druhé a snahou vytvořit kolem sebe šťastné a chápající se lidi. Etici k manipulaci málokdy sahají, protože jim jde především o dobro lidstva. Své talenty tedy používají především k vytváření pozitivní nálady a většímu vzájemnému porozumění. Samozřejmě velkou roli hraje charakter dané osoby. 

Jsou vám tyto situace blízké? Zjistěte, zda jste i vy etik a zvědomte si, nakolik manipulujete svým okolím. Nebo přijďte na některý z našich seminářů a naučte se manipulátory ve svém okolí snadno odhalovat.

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Potřebujete konzultaci?