S jakým člověkem ve svém okolí trávíte čas? Jaký partner, kamarád či kamarádka je? Je to člověk, s kterým si velice rozumíte a nebo máte rozdílné pohledy na život? Co je vlastně výhodou a proč?

Už jsem napsala Podle čeho si vybíráme partnery. Pojďme teď na to, jak je poznáme.

 

Rychle si rozumíte a chápete se

Cokoliv říkáte, druhá strana jednoduše chápe. Ve své podstatě vám partner či kamarád přikyvuje, protože má to stejně či podobně, víceméně souhlasí s vámi a jeho či její pohled na svět je velice shodný. I způsob řešení některých záležitostí může být stejný nebo podobný. Komunikace, vztah a životní cesta s tímto člověkem je jednoduchá, vždy vám rozumí a potvrdí vás ve vašem vidění světa. Tento partner je vám PODOBNÝ. Představte si to jako jízdu dvou tažných koní s klapkami na očích. Jedou spolu, vidí jeden směr a v tom si rozumí.

V socionice pokud jste například intuitivní etik, tak si velmi dobře budete rozumět s jiným intuitivním etikem. Můžete si povídat o mentálních pochodech a lidech ve vašem okolí. Pokud jste naopak senzorický logik, pak velice jednoduše můžete probírat statistiky a čísla s jiným logikem či sportovat třeba s jiným senzorikem (ideálně také logickým, aby jste si spolu měřili efektivitu, výkon, procentuální zlepšení v rámci daného časového rozmezí a podobně).

 

Pohled je prostě jiný

Je možné, že trávíte čas s někým, jehož pohled na život, řešení životních událostí je úplně jiné než to vaše. V tom případě gratuluji, můžete se velice posunout. Je to z toho důvodu, že tento partner či kamarád rozšiřuje váš pohled na svět (vaše paradigma). Přirovnat se to dá k tažnému koni, který tahá kočár a má klapky na očích. Tento partner vám klapky sundá a ukáže vám jeho úhel pohledu na danou problematiku nebo na samotný život. Vy najednou nemusíte jet jen tou jednou cestou, ale můžete se výrazně obohatit. Prostě vás doplní v tom, kam už vy „nevidíte“.

Poznáte to tak, že při komunikaci vám už tolik nepřikyvuje, pouze žasne či poslouchá, co řešíte a jakým způsobem jste to vyřešili. On nebo ona by to udělali jinak. Může se také stát, že vás nechápe.

V socionice je to například stav, kdy si povídá etik s logikem. Etik by šel přirozeně skrze lidi a logik by danou věc řešil pragmaticky, analýzou a třeba sám. Při obohacení navzájem dostávají návod, jak to řešit jinak a také to, že neexistuje pouze jedna cesta.

 

Závěrem

Přirozeně máme tendence tíhnout k těm lidem, kteří svět vidí stejně jako my. Zkuste se zeptat zcela odlišných lidí, jak to vidí nebo jak by danou situaci řešili. Možná budete mile překvapeni :).

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Konzultace pro páry?