Mnoho lidí si klade otázku: Podle čeho si vybíráme partnery?

Odpověď by se dala rozdělit do dvou fází našeho života.

 

První fáze

V první části našeho života potřebujeme nalézt sami sebe. Fascinují nás lidé, kteří to mají podobně nebo stejně jako my, kteří se na svět dívají skrze „stejné brýle„.

Přitahují nás lidé, kteří podobně nebo dokonce stejně přemýšlí. Můžeme s nimi dělat naše volnočasové aktivity, máme často stejné koníčky a jsme z toho vyloženě nadšeni.

Ve své podstatě hledáme člověka, který nám porozumí a my tím porozumíme sami sebe. Potvrdíme se, že jsme normální a je to tak správně.

V socionice si tedy hledáme partnery podobné nám, tzn. logik (rozumový typ) si hledá logika, etik (zaměřený na lidi) si hledá etika. Porozumění je zde snadné.

Po několika letech (někdy desítek let) našeho vztahu může a často přichází stereotyp a nuda. Už víme, jací jsme a s partnerem jsme jako brácha a ségra. Rozumíme si „na jedničku“, ale ke kontrastu, obohacení a vášni nedochází. Ve své podstatě jsme si předali to, co jsme potřebovali.

 

Fáze druhá

V tomto životním období víme kdo jsme, jaké máme silné a slabé stránky a co potřebujeme. Jsme se sebou ztotožněni a přijali jsme se „takoví, jací jsme„.

V této fázi hledáme kontrast neboli doplnění. Jsme už dostatečně vyzrálí na to přijmout do svého života opačný typ člověka, jakými jsme my. Socionicky řečeno: logik (rozumový typ) si hledá etika (zaměřený na lidi) a etik logika. Intuitivnímu typu se líbí senzorický (tělesný) typ a naopak. Zde dochází k doplnění a velkému posunu díky odlišnosti obou.

Začátky můžou být krušné, protože kontrast a odlišnost je zde velká. Může si člověk říkat: „On/a je snad z jiné planety!“. Pokud to dvojice ustojí, pak obohacování je dlouhodobé, přínos páru čí jeho tvůrčí potenciál je obrovský.

 

Shrnutí

Odlišnosti každého jedince je potřeba si dlouhodobě vážit.  Ve vztahu nás to samozřejmě může svádět k negativnímu poukazování na rozdílnosti partnera a občasné potřebě – „ať je jako já!“ Buďme ale rádi, že jsme odlišní a že nejsme dvě stejné kopie na jedné hromádce. 🙂

Za přečtení stojí také článek Jak poznáte, která partner je vám podobný a který vás doplňuje?

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Konzultace pro páry?