SOCIONIKA

Socionická kostra (struktura typu)

8 částí

Socionická kostra (struktura typu) má 8 částí, kde každá plní svoji funkci

Umístění silných stránek

V které části máme silnou stránku, to nás ovlivňuje nejvíce a díky tomu se jednotlivé typy od sebe navzájem liší.

Vědomí a podvědomí

První 4 stránky jsou vědomé a další 4 jsou podvědomé.

  1. Hlavní 

První stránka je naší hlavní a nejsilnější stránkou. Dalo by se říct, že vede náš život. Pokud jí využíváme naplno, pak dostáváme maximum energie nazpátek. Jelikož je pro nás tak přirozená, často si jí ani neuvědomujeme. Činnosti spojené s touto stránkou nám jdou samy a tím pádem je často považujeme za samozřejmé. Také si myslíme, že ostatní to mají stejně. Čím více jí využíváme, tím více rosteme a uplatňujeme naše schopnosti. Čím méně ji využíváme, tím více škodíme sobě a cítíme se nenaplnění.

  1. Komunikační

Skrze druhou stránku se vyjadřujeme, mluvíme s druhými a tvoříme. Tato silná stránka nám pomáhá rozvíjet naší nejsilnější stránku. Je o trochu slabší, nicméně stále patří mezi stránky silné.

  1. Orientační (naše role) 

Třetí stránka je pro nás uklidňujícím a orientačním nástrojem v nových situacích – v novém prostředí, mezi novými lidmi či v novém prostoru. Také nám pomáhá se zorientovat sami v sobě. Pokud tuto stránku používáme dlouhodobě, pak nás vysiluje a nerealizujeme se naplno. Touto stránkou na veřejnosti vystupujeme (je to naše sociální maska) a díky tomu si nás můžou ostatní splést.

  1. Slepá

Čtvrtá stránka je stránka stresující. Činnosti nám zde moc nejdou, přetěžují nás a těžko zde dosahujeme rovnováhy (míváme ji v extrému). Cítíme se zde zranitelní. Na této stránce je pro nás těžké přijmout kritiku a často se velice obhajujeme. Tato stránka rozhodně není pro aktivní tvoření a už vůbec ne pro pracovní činnosti.

  1. Potřebná

Pátá stránka je slabá nevědomá funkce, která je do určité míry nedostatečná. Tuto stránku potřebujeme dostat z vnějšku, od někoho jiného. Chceme ji a chceme jí opravdu hodně. Pokud ji dostaneme např. od partnera nebo někoho jiného, jsme šťastní a naplnění. Tento člověk nás přitahuje, fascinuje a líbí se nám. Přitahuje nás to, že danou dovednost ovládá a proto k němu tíhneme a vyhledáváme ho.

  1. Aktivační 

Šestá stránka nám ukazuje, jakým způsobem chceme dostávat informace od druhých a od okolí. Informace z této stránky velmi dobře chápeme a pokyny přijímáme a plníme. Slyšíme na ni a tím nás aktivuje. Pokud někdo tímto způsobem mluví, zvedá nás to ze židle.

  1. Obranná  

Sedmá stránka je silná nevědomá funkce, které podvědomě rozumíme, ale snažíme se jí aktivně nevyužívat. Využíváme jí podvědomě v případě, že nám někdo nebo něco překročí hranice či způsobí stres. Je to stránka naší obrany. Měli bychom jí využívat podvědomě a krátkodobě pouze v obraně a ne se na ní realizovat.

  1. Pozorující

Osmá stránka je naší nejsilnější podvědomou funkcí. Je tak hluboce zakořeněná do psychiky, že si obvykle neuvědomujeme její existenci ani využití. Na této podvědomé stránce nemáme aktivně nic dělat, slouží nám pouze jako automatický kontrolní článek, který zabraňuje nerovnováze v našem životě. Máme ji pouze pozorovat. Neradi na této stránce cokoliv vysvětlujeme.

Co dál?

Zjištění svého typu

Je krokem číslo jedna na cestě sebepoznání. Zjistěte svůj typ, své přednosti, svůj ideální protějšek a odneste si užitek na celý život.

Semináře

Chcete vědět o socionice více? Chcete poznat lidi kolem vás? Využijte vzdělání a tím zvyšte svou hodnotu.

eshop

Eshop

Naučte se pracovat s lidmi pomocí praktických pomůcek, které můžete mít stále u sebe. Najdete na našem eshopu.

Pro firmy

Chcete vědět, s kým ve firmě doopravdy spolupracujete? Zajímá vás potenciál lidí ve vašem týmu a ideální rozložení sil?

608 504 881

info@socion.cz

Praha

Máte dotaz?

Pin It on Pinterest

Share This