SOCIONIKA

Socionická kostra

(mapa typu)

8 částí

Socionická kostra (mapa jednotlivého typu) má 8 částí, kde každá plní svoji funkci, a díky tomu lze vyčíst, jak se daný typ v určitých situacích chová.

Motivace, obrana a silné stránky

Ze socionické kostry jde krásně vidět, co nás motivuje, co naopak stresuje, co potřebujeme ke své práci dostat či jaký je náš potenciál.

Vědomí a podvědomí

Obrovskou přidanou hodnotou socioniky je popsané vědomí a podvědomí jednotlivých typů. Díky tomu daleko lépe typům rozumíme a umíme s nimi pracovat. Navíc známe kompatibilitu či nekompatibilitu ve vztazích.

Co nám socionická kostra přináší?

Silné stránky

Definici svých silných stránek a svého potenciálu. Zaměřte se na ně.

Slabé stránky

Zjistíte, čemu nevěnovat pozornost a raději delegovat na jiné.

Popis chování

Pochopíte, proč se v krizové situaci chováte jinak než v komfortní zóně.

Ideální protějšek

Kdo vás nejlépe doplní? Co máte dostávat od svého okolí? To vše vám socionická kostra ukáže.

Růst člověka

Socioniku bychom mohli zařadit do tzv. vývojové psychologie z toho důvodu, že krásně vystihuje vývoj člověka od jeho narození v sedmiletých cyklech do své dospělé verze.

Socionická kostra a její stránky
socionická kostra

1. Hlavní 

První stránka je naší hlavní a nejsilnější stránkou. Dalo by se říct, že řídí a vede náš život. Čím více jí využíváme, tím více rosteme a uplatňujeme naše schopnosti. Čím méně ji využíváme, tím více škodíme sobě a cítíme se nenaplnění.

2. Komunikační

Skrze druhou stránku se vyjadřujeme a mluvíme s druhými. Je to určitý způsob, jakým mluvíme. Také díky této stránce mimo jiné tvoříme a také nám pomáhá rozvíjet naší nejsilnější stránku.

3. Orientační (naše maska) 

Třetí stránka je pro nás uklidňujícím a orientačním nástrojem v nových situacích. Díky této stránky si nás ostatní mohou splést, protože na první pohled takhle působíme. Pokud tuto stránku používáme dlouhodobě, pak nás vysiluje a cítíme se unaveni.

4. Slepá

Čtvrtá stránka je stránka slabá a velmi stresující. Činnosti nám zde moc nejdou, přetěžují nás a vyčerpávají. Jsme tady slepí a buď to přeháníme, nebo jsme přecitlivělí. Tato stránka rozhodně není pro aktivní tvoření a už vůbec ne pro pracovní činnosti.

5. Potřebná

Tuto stránku potřebujeme dostat z vnějšku, od někoho jiného. Chceme ji a chceme jí opravdu hodně. Pokud ji dostaneme např. od partnera nebo někoho jiného, jsme šťastní a naplnění. Tento člověk nás přitahuje, fascinuje a líbí se nám.

6. Aktivační 

Šestá stránka nám ukazuje, jakým způsobem chceme dostávat informace od druhých a od okolí. Informace z této stránky velmi dobře chápeme a pokyny přijímáme a plníme. Slyšíme na ni a tím nás aktivuje. Pokud někdo tímto způsobem mluví, zvedá nás to ze židle.

7. Obranná  

Sedmá stránka je silná podvědomá funkce, která se aktivuje v případě, že je zle.  Je to stránka naší obrany. Měli bychom jí využívat podvědomě a krátkodobě pouze v obraně a ne se na ní realizovat.

8. Pozorující

Osmá stránka je naší nejsilnější podvědomou funkcí. Na této stránce nemáme nic dělat, slouží nám pouze jako automatický kontrolní článek, takový semafor, jenž zabraňuje nerovnováze v našem životě. Máme ji pouze pozorovat.

Co dál?

Zjištění typu

Konzultace k zjištění typu je krokem číslo jedna na cestě sebepoznání. Zjistěte své talenty či svůj ideální protějšek a odneste si užitek na celý život.

socion academy akademie

Akademie

Chcete vědět o socionice více? Chcete poznat lidi kolem vás? Využijte našeho online vzdělání a naučte se socioniku z pohodlí vašeho domova.

socion ebooky

Ebooky

Chcete si o socionice přečíst více? Pak si přečtěte ebooky na téma sebepoznání, silné stránky, socionické typy a mnoho dalšího.

socion eshop

Eshop

Naučte se pracovat s lidmi pomocí praktických pomůcek, které můžete mít stále u sebe. Najdete na našem eshopu.

Pro firmy

Chcete vědět, s kým ve firmě doopravdy spolupracujete? Zajímá vás potenciál lidí ve vašem týmu a ideální rozložení sil?

608 504 881

info@socion.cz

celá ČR

Máte dotaz?