Máte dítě, které má častou potřebu pozornosti? Snažíte se mu jí dát, nicméně večer padáte „na hubu“ vyčerpáním a nebo o sobě v tomto ohledu pochybujete?

Nepochybujte.

Má silnou potřebu pozornosti

Silnou a také častou potřebu pozornosti mají již od dětství dva socionické typy –  Hamlet a Hugo. Možná právě jeden z těchto typů máte doma.

Jak to může vypadat?

„Mami, podívej se na toto“…“mami, dívej…mami, podívej,…mami, já jsem …. “ Prostě máte pocit, že se bez vaší pozornosti neobejde.

Hamlet i Hugo jsou extroverti jak se patří. Emoce potřebují dávat ven a potřebují své publikum. Pokud třeba žijete na vesnici v jednom domě a sousedy máte kdoví jak daleko, tato intenzivní potřeba vašeho dítěte může být opravdu náročná na vaší energii. Klobouk tedy dolů, pokud to „jakžtakž“ zvládáte.

Pokud máte ještě navíc potřebu mít svůj čas pro sebe a svůj klid, je možné, že s tímto dítětem ho budete nacházet těžko.

Dospělost

V dospělosti Hamlet i Hugo svou potřebu pozornosti mají nadále. Dalo by se říci, že čím méně ji měli v dětském věku, tím větší či intenzivnější ji budou mít v dospělosti. Pro mnohé je to jejich celoživotní téma, které když zvládnou, zvládli tím svůj život.

Pokud máte pocit, že jste jim v dětství nedali dostatečnou pozornost, nevyčítejte si to. Tyto děti ustát opravdu není žádná sranda ani procházka růžovým sadem.

Jak s těmito dětmi?

  1. Hamlet i Hugo potřebuji řád. Potřebují dostat systém, v kterém se mohou „pohybovat“. Je pro ně lepší, když pochopí to, co po nich chcete. Milují chápat principy a často můžou klást otázku: „Proč?“. Investujte čas do vysvětlení.
  2. Potřebují také pevnou ruku. Projevte adekvátní sílu.
  3. Potřebují své publikum. Čím více lidí, tím lépe. Tím lépe i pro vás, protože celé břímě pozornosti nemusíte nést na svých zádech. Zapojte je prostě do různých skupin, zájmových kroužků (klidně divadelního, pěveckého či hereckého rázu) a nechce jejich energii emocí „rozmělnit“ na všechny strany. Tím získáte i nějaký čas pro sebe.

 

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Konzultace pro páry?