Socionika a Dostojevskij (česky Dostojevský) spojili svá jména. Proč jeden ze šestnácti typů je pojmenován po tomto spisovateli a co ho charakterizuje?

 

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jeden z nejznámějších ruských spisovatelů žijící v letech 1821 – 1881. Dostojevský měl obtížný charakter, trpěl epileptickými záchvaty a depresemi, také propadl hráčské vášni a často byl ve finanční nouzi. I přesto (nebo díky tomu) se mu podařilo napsat knihy ukazující všechny podoby života či psychiky.

Dostojevskij vystupoval proti carskému režimu, za což byl v roce 1849 zatčen, a pro svoje členství v ilegálním socialistickém hnutí, odsouzen k smrti. Těsně před smrtelným výstřelem došla zpráva, že mu car udělil milost. Byl poslán na nucené práce na Sibiř, kde se dostal na fyzické i psychické dno. To promítl v knize Zápisky z mrtvého domu, která vyšla v roce 1961. Po jeho návratu ze Sibiře ho čekala léta plné literární tvorby.

Byl velkým filozofem zabývajícím se společenskou situací. Tehdejší evropskou morální úroveň vnímal jako velmi špatnou, kritizoval bezohlednost podnikatelů, jejich sobectví a přehnané sebevědomí.

Bojoval za lepší Rusko (což je pro Dostojevské charakteristické), chtěl vnitřní přeměnu všech jedinců k vyšším morálním křesťanským hodnotám, návrat k pokoře a respektování tradic. Vše by však mělo proběhnout mírnou cestou, byl proti násilí. Náprava společnosti byla jeho celoživotním posláním.

Byl považován za psychologa či humanistu. Říkalo se mu také mistr psychiky člověka – i na pár stranách dokázal vykreslit hlubiny lidské duše.

Ve svých románech psal o zločincích, revolucionářích, prostitutkách a duševně nemocných lidech. Viděl jejich vnitřní svět, jejich úpadek. Dělal analýzy rozdvojenosti člověka (dobro x zlo), zastával se chudých a bezbranných.

Na tragické věci často velmi vtipně reagoval černým humorem.

Dostojevskij a jeho díla

Mezi nejznámější díla patří Zápisky z mrtvého domu (1861), Zločin a trest (1866), Idiot (1868) a jeho vrcholné dílo Bratři Karamazovi (1879).

 

Socionika a Dostojevskij (Dostojevský)

Socionika pro svého humanitárně založeného představitele našla výborný typ – Dostojevského. Ten představuje typ, který je zaměřen na lidskou společnost, na její chování či morální zásady a jeho často životním úkolem je náprava společnosti. To, jestli se mu to daří, je věc druhá. A to, jestli v praxi jde sám příkladem, samozřejmě také.

Tip: Chcete vědět více o dalších socionických typech? Pak si můžete přečíst tento EBOOK.

Nebo se chcete více vzdělávat v socionice? Pak navštivte naši ONLINE AKADEMII.

Jste to vy? Zjistěte toChcete vědět víc?Máte ho ve firmě? Jak ho vést