Existuje čas chronos a kairos. Věděli jste to? Každý je jiný a přeci jenom v našem životě máme oba. V čem se tedy liší a co jsou vlastně zač?

 

Čas chronos

Čas chronos je časem logickým, chronologicky uspořádaným, měřitelným a přesně definovaným. Logicky jsme si třeba naplánovali školení na 15:00 a předtím schůzku ve 13:00. Tento údaj si dáváme do diáře a počítáme s ním. V naší kultuře jsme často posedlí časem chronos a zapomínáme na čas kairos. Samozřejmě pro velice efektivní time-management je čas chronos stěžejní.

Příklady času chronos:

Setkáme se v sobotu v 9:30 u mě.

Přicházím na tramvaj ve 13:00, protože má jet ve 13:05 (ať mám rezervu).

Přicházím na školení 14:55-15:00, protože má začínat v 15:00.

Na letiště vyjíždím v 10:05 s určitým předstihem.

Vařím rýži 10 minut.

Jablka ze stromu budu sklízet 9.9.

 

Čas kairos

Původ času kairos pochází z řecké mytologie od samotného boha Kairos. Ten byl bohem příhodného času čili příznivé příležitosti a nejpříhodnějšího okamžiku.

Čas kairos je časem hůře měřitelným, hůře plánovaným a hůře definovatelným. Prostě není logický, ale zahrnuje v sobě všechno, co se může stát (zácpa na dálnici, nehoda, padající meteorit, vybitý telefon, zpoždění druhých lidí, onemocnění apod.) a má se stát (klient nepřijde na schůzku, protože nemá být vašim klientem, žena se na rande nedostaví, protože v tuto chvíli se setkat ještě nemáte). Prostě zahrnuje v sobě všechno mezi nebem a zemí. Jsou národy, které mnohem více dají na čas kairos, protože stojí nad časem chronos. Zahrnuje totiž v sobě mnohem více. Setkali jste se někdy s tím, že i když jste věci naplánovali podle chronos, tak stejně to bylo nakonec jinak? Ano, jsou okolnosti, které logikou nevymyslíme.

Čas kairos přirozeně vnímají lidé se silnou intuicí času (pokud si to dovolí a nepřebíjejí tento dar svou myslí) – nejvíce Jesenin Hamlet, pak Balzac a London.

Příklady času kairos:

Setkáme se, až vstanu a posnídám.

Přicházím na tramvaj přesně v okamžik, kdy jede (dokonce i ta tramvaj, která jet neměla).

Přicházím na školení přesně ve chvíli, kdy začíná (reálný příchod 15:16 a přitom školení mělo podle chronos začínat v 15:00).

Nedívám se na hodinky, a přitom vyrazím na letiště a dorazím ve správnou chvíli.

Vařím rýži tak dlouho, až je akorát.

Jablka ze stromu budu sklízet, jakmile budou zralá.

Čas chronos vs. kairos

Žádný čas není ani lepší ani horší, jen je potřeba rovnováha. Asi nebudeme sbírat nezralá jablka v termínu, který máme zaznamenaný v kalendáři jenom proto, že je v kalendáři. A také asi ve firmě nebudeme na společný meeting čekat, až se všichni probudí podle kairos. To bychom se nemuseli dočkat.

Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?