Chci si zjistit typ sám! Ano, a proč ne?

Pokud jste typ, který si na všechno musí přijít sám a udělá si to nejlíp – sám / sama, tak jděte do toho! Co je pro to potřeba?

Pokud si teda chcete zjistit typ sám (sama), pak je potřeba se na sebe dívat OBJEKTIVNĚ

Opravdu objektivně. Co to znamená?

1) umět rozpoznat, CO JE MOJE a co NENÍ

Co je naučené od mého okolí (sociální bubliny)? Co přebírám od rodiny, partnerů či kamarádů? Co přebírám od toho, s kým trávím hodně času a učím se to od něj? A přitom to já nejsem.

2) znát ETALON (střední hodnotu) sebe a dalších typů

Prostě znát svůj vykalibrovaný, čistý, krystalický typ. Co to znamená? Že pokud nejsem čistý projev určitého socionického typu, můžu se chovat (a často se chovám) jako typ jiný a myslet si o sobě, že tím jsem (třeba je to moje obrana a útěk od reality).

V druhé řadě je potřeba znát všechny typy a jejich etalony, abych se dobře zařadil/a. Proč? Můžu si myslet, že mi nějaká činnost jde (a přitom je to pouze moje naučená dovednost) a vzhledem k tomu, že ve svém okolí nemám jiný typ, který v tom fakt exceluje, a který by mi ukázal, jak to doopravdy vypadá, když je v tom top. Pak si můžu myslet, že jsem v tom dobrý/á. A nedostávám reálnou zpětnou vazbu (tu objektivní), ale vnímám to pouze subjektivně (podle toho, co vidím kolem sebe a co mám kolem sebe).

Tip: Chcete více o tématu talentů, silných stránek? Více naleznete v tomto EBOOKu.

3) mít VYČIŠTĚNÉ DĚTSTVÍ

Ano, vliv dětství je neúprosný – ideálně veškeré vzorce chování od rodičů emočně vyčistit (k tomu slouží různé techniky jako je kineziologie, kraniosakrální terapie, hloubkové čištění, regrese aj.). Tento fakt zjištění typu extrémně zkresluje. Např. moje kamarádka Jeseninka (etický typ – zaměřena na lidi) si o sobě myslela, jak je logická. Proč? V rodině má samé logické typy a ona se celý život učila jim umět argumentovat.

4) znát MÍRU

Ano, často si ve své sociální skupině myslíme, že nám něco skvěle jde. Proč? Protože nám to jde nejlíp z toho našeho okolí! Co když ale existují typy, kterým to jde ještě lépe jak nám? Kdo nám tedy dá zpětnou vazbu? Známe tedy MÍRU toho, nakolik jsme v tom dobří? Většinou ne. Museli bychom pojmout ideálně všech 8 miliard lidí.

5 ) mít SEBEREFLEXI

A umět se podívat do sebe. Proč dělám to, co dělám? Mám to naučené od někoho? Dělám to, abych si něco dokázal/a? Dělám to ze strachu? Dělám to, protože jsem zahnaný / zahnaná do kouta? Dělám to, protože to je pro mě důležité a protože mi to nikdo jiný nedá (takže mám na to fascinaci, ale není to má silná stránka)?  Je to moje silná stránka nebo jen naučená dovednost? Je toho spoustu. Pokud vás téma dovedností vs. silných stránek zajímá, mrkněte na náš ebook.

Upřímně, sebereflexi většina nemá :). Nic ve zlém.

Ještě stále si chcete zjistit typ sám / sama?

Pokud všechno splňujete, gratulujeme vám, jste dál než většina populace a pravděpodobně si typ určíte docela dobře. Ještě bych teda dodala 6. bod a ten by se týkal perfektní znalostí socioniky. Jak jste tedy na tom? Ruku na srdce!

Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?