Test osobnosti, který probíhá počítačovou nebo dotazníkovou formou stoprocentně spolehlivý není. V procentech přesnosti se ho držte maximálně na 60%, ideálně na 50%. Možná si říkáte, proč tak málo? Důvodů je několik:

 

1.Papír ani počítač vás nevidí

Nevnímají vás a nevidí, jaké mátě tělo. Nedokáží se na vás „navnímat“, aby váš profil určily správně. Často se stává, že pokud odpovídáte ze svých slabších funkcí, tak vám vychází úplně jiný typ. Kus papíru si prostě neřekne: „tenhle člověk i když odpovídá takhle, tak jeho tělo říká toto a vypadá na senzorika, i když mluví hodně o budoucnosti (= znak intuice).“

Mě osobně v MBTI vychází docela pravidelně ENTP (Don Quijote), i když jsem ESTP (Žukov).  Prostě počítač si neřekne: „odpovídá z třetí funkce a její tělo je zcela jasně senzorické, tím pádem nebude Don Quijote, i když tak odpovídá.“ 

 

2.Vyjde vám to, jak se vidíte

Pokud nejste ztotožněni sami se sebou, nepřijali jste se, pak otázky můžete vyplnit podle toho, jaký by jste chtěl/a být. Tím pádem vám může vyjít profil úplně obrácený. A zcela narovinu: kdo z nás se přijal takový, jaký je – včetně svých slabin a miluje se tzv.bezpodmínečnou láskou a dokáže se objektivně posoudit? Málokdo.

Zatím největší extrém se nám stal při typování jedné mladé ženy, která je typ Balzac, nicméně odpovídala přesně tak, jaká by chtěla být, a to jako Napoleon. Je to logické, Napoleon je její duální partner a má na něho fascinaci, tudíž se jí líbí toto chování a chtěla by taková také být. Ale není a nikdy ve skutečnosti nebude.

 

3.Pochopení slov

Určitě jste si všimli, že při komunikaci každý typ chápe pod určitým slovem něco jiného. Prostě slova mohou pro různé typy vyjadřovat různé významy.  Test osobnosti by měl toto zohledňovat. Nakolik sofistikované některé jsou či nejsou, to těžko posoudíme. Konzultant tento fakt musí brát v potaz a pracovat s ním. Jen tak bude výsledek objektivní.

4.Měřítko

Jak vypadá dobrá a jak špatná představivost? Podle čeho posoudíte, jak na tom jste? Podle jakého měřítka se hodnotíme?Pokud není zpětná vazba od někoho jiného, je to pouze náš subjektivní názor a naše měřítko.

Závěrem

Tímto článkem nechci říci, že testy osobnosti jsou špatné. Můžou nám sloužit jako berlička a je lepší se jich dogmaticky nedržet a nelpět na nich. Ideální je si je ověřit „živým odborným konzultantem“.

Jaký jste typ? Zjistěte toChcete vědět víc?Koho máte ve firmě?