Vyhrává u mě při rozhodování rozum nebo srdce?

Mám jet tedy na víkend s partou na chatu, nebo si dopřát odpočinek o samotě, který už tak dlouho potřebuji? Mám si z naspořených peněz koupit nové matrace, nebo je nechat na léto na dovolenou?

Znáte to. Tolik možností a vy nevíte, kterou si vybrat. Pokud máte s racionálním rozhodováním problém, je možné, že budete patrně etik. Ten se totiž rozhoduje především na základě pocitu, srdce.

Rozum nebo srdce (logika nebo etika)

Základní charakteristikou logiky a jejího opaku etiky je rozhodovací funkce, tedy na základě čeho se rozhodujeme. Zatímco etik se rozhoduje primárně na základě pocitů, logik se rozhoduje na základě faktů.

Lépe řečeno podle vědeckých průzkumů se všichni rozhodujeme na základě emocí, logik však pro své rozhodnutí potřebuje logické odůvodnění, zatímco etikovi stačí často jen ten pocit. Pro etika pak může být takové rozhodování složitější, protože jsme zvyklí zpochybňovat své pocity, chceme mít vše hlavou odůvodněné. Pokud má navíc etik logiku jako svou nejslabší stránku, pak jej jakákoliv hlubší analýza vyčerpává a někdy jí není moc schopen.

Pocit vs. užitek

U obou protikladů (tedy logiky a etiky) je také rozdílný výsledek, ke kterému chceme primárně dojít. Zatímco etik často udělá věc (někdy i nelogickou) jen pro dobrý pocit, logik většinou dělá věci pro nějaký užitek. Ne že by tedy logik nechtěl mít dobrý pocit, ale často potřebuje k dobrému pocitu vidět ještě nějakou přidanou hodnotu.

Někdy může logické rozhodování na etika působit až chladně.

Zatímco etická matka již nepoužívaný dětský svetr jiné matce daruje, protože jí chce pomoci a udělat radost tím, že jí ušetří peníze, u logické matky se můžeme setkat s tím, že svetr jiné matce prodá. Byť třeba jen za 50 Kč.

Logický muž nabídne své partnerce manželství, protože je to pro něj ekonomický výhodné, zatímco etická žena považuje nabídku k sňatku za velmi romantický akt a jeho ekonomický přínos je pro ni až na dalším místě.

Rozhodování je tedy u obou typů odlišné.

Jak to máte vy? Rozum nebo srdce?

Jedno rozhodnutí však můžete udělat hned. Přihlašte se na zjištění vašeho typu!

Jak se rozhodujete vy?Chcete vědět víc?Připojte se ke komunitě!