Už se zase vzteká. Nemám na to nervy. To už je dneska poněkolikáté! Kdo to má furt poslouchat?

Znáte tyhle pocity? Pochopte, proč se vaše dítě projevuje, právě takhle.

Extroverze vs. introverze

Tyto 2 socionické funkce jsou spojovány s energií. Zatímco extroverze je spojována s velkou energií, introvertní jedinec jde na vše mnohem klidněji. Pokud vám při vzteku vašeho dítěte řinčí i okenní tabule, máte patrně doma extroverta. Introvertní dítě vám ve většině případů takový randál nezpůsobí.

Extrovertní děti také mají většinou tendenci své pocity vyjadřovat, zatímco introvertní dítě si je často nechává pro sebe, hromadí je, takže se vám může stát, že dítě dostane obrovský záchvat vzteku a vy vlastně vůbec nechápete, proč. To jen přetekl pohár.

Logika vs. etika

V socionice se jedná o způsob, kterým se převážně rozhodujeme. Logik se rozhoduje na základě faktů, etik na základě emocí. S tím souvisí i projevy emocí a vůbec to, jak s nimi člověk nakládá.

U logika jsou projevy emocí umírněnější, protože vždy hledá nějaké logické opodstatnění svého stavu, analyzuje je, zatím co etik je prostě rovnou vypustí, protože jsou mu velmi přirozené, celý svět vnímá skrz pocity.

Vztek logického dítěte je tedy mírnější, samo dítě se dá většinou rychle uklidnit, vztek rychleji odchází. Emoce s ním necloumají tak často, jak s dítětem logickým.

Etické dítě umí s emocí velmi dobře pracovat, pokud si s ním rodiče neví rady, často své emoce dokáže používat i manipulativně. Podstatně častěji také emocím podléhá, protože jich je plné. Krásná kytička, smích na ulici, hádající se rodiče, to vše etické dítě nasává jako houba.

Logické dítě si všímá spíše systému, toho, jak daná věc funguje. Kolik má kytička lístků, přemýšlí nad důvodem smíchu i hádkou rodičů.

Intuice vs. senzorika

Funkce, díky nimž přijímáme informace. Intuice je zjednodušeně takový „záblesk v hlavě“, kdy prostě najednou víte. Senzorika se opírá o zkušenost získanou tělem. Studiem, zkoušením věcí v praxi, odvozováním od již prožité zkušenosti.

Intuitivní lidé bývají více „éteričtí“, jemnější. Senzorici naopak silnější. Od toho se odvíjí i projev vzteku.

Zatímco intuitivní dítě bude převážně jen plakat, senzorické dítě svým dupáním shodí sousedům lustr, válením vytře podlahu. Prostě cítí vztek plně v těle a snaží se jej vypustit.

Intuitivní dítě vztek tolik v těle nevnímá, takže se jej nepotřebuje ani tak intenzivně zbavovat.

Nemoci

Introvertní a logické dítě bude mít větší sklony k onemocněním dýchacích cest, zánětům dutin atd., právě kvůli přirozené tendenci emoce držet v sobě.

Extrovertní etické dítě, které svůj vztek pouští naplno, se jich, pokud má v rodičích podporu, vlastně přirozeně zbavuje, tudíž u něj výše popsané nemoci nebudou tak časté.

Co s tím?

Je důležité si uvědomit, že dítě má vždy důvod, proč se vzteká. Je tedy potřeba mít toto na paměti a snažit se nechat dítě emocí jen projít, za vaší podpory, že je v pořádku. Pokud to jde, buďte s ním, než emoce dozní. Snažte se zachovat klid.

Pokud máte introvertní a logické dítě, snažte se s ním o jeho emocích mluvit. Pojmenovávat, co vidíte, popisovat situaci, co se asi stalo. Pomůžete mu lépe pochopit, co se v něm odehrává a do budoucna mu usnadníte jeho orientaci v emocích.

V případě extrovertního a etického dítěte nechte dítě co nejvíce procházet emocí, nechte jej, ať ze sebe vše dostane. Pomáháte mu nezakládat si šuplík potlačených emocí, kterému se jednou utrhne dno.

Zůstat v zenové pozici není vždy snadné, speciálně tehdy, jste-li také etik se sklonem k silným emocím. Logici obecně vztek ustávají lépe, jelikož se soustředí převážně na analýzu vzniklé situace, místo na své emoce.

Jak ustáváte vztek svého dítěte vy? Myslíte si, že jste spíš logik nebo etik? Chcete to zjistit? Stačí jeden klik a my vám řekneme i to, co o sobě třeba vůbec netušíte.