Matka hraje veledůležitou roli v životě dítěte. To, že každý socionický typ matky je jiný, už víme. Každý typ má totiž své silné a slabé stránky. Oboje se pochopitelně projevuje ve výchově dětí. Introvertní matky jsou klidnější, dokážou s dítětem být více doma a mají větší trpělivost naslouchat. Jak se každá z nich konkrétně projevuje?

Typ matky v 8 socionických typech (introvertních)

Dumas

Klady: Od matky typu Dumas můžete čekat především péči a klid. Péči ve smyslu jídla, pohodlí domova, pohody, měkkých polštářků a společného času povídáním, jezením, čtením, hraním deskovek či koukáním na filmy.

Zápory: Pro některé typy dětí může být matka Dumas trochu lenivá či málo akční. Nebo dokonce přecitlivělá, ufňukaná a moc mateřská. Holt Spartan Race s tímto typem spíše nepoběžíte a svou samostatnost si musíte vyloženě vybojovat. Starala bys e o vás ještě v osmdesáti.

Robespierre

Klady: S matkou Robespierre se ve vymýšlení různých hlavolamů rozhodně nudit nebudete. Také vám vždy odpoví na otázku: „Mami a proč?“ A řekne vám k tomu tisíce úhlů pohledu od A až po Z.

Zápory: Může na dítě působit, že je pomalejší a že více mluví než koná. Praktické věci se tento typ vyloženě musí naučit a ve výchově bývá velmi přísná (dodržování všelijakých pravidel) s dlouhou diskuzí (možná usnete), proč je to potřeba dělat právě takhle.

Jesenin

Klady: Jesenin je matkou, která vám pohladí vaši duši. Naprosto ji chápe, dokáže se na dítě hezky nacítit a splnit jeho nejniternější přání.  Dokáže s dítětem filozofovat, nechat ho, ať si na to přijde sám a rozvíjet ho podle jeho typu.

Zápory: Organizovanost v praxi s dítětem a všemi jeho věcmi trochu vázne. Prostě se nestíhá. Je toho všeho nějak moc. Jak říká moje kamarádka Jeseninka: „Nestíhám. Jsem vždycky mínus jeden den.“

Maxim

Klady: Tento typ matky, jó, tak pokud toužíte po dobře nastavených hranicích a jejich dodržování, jste na správném místě. Tato matka je spravedlivá, systematická a svůj systém dokáže dodržovat snad i staletí. Dokonce i ve vašich čtyřiceti.

Zápory: Mnoho inovací a změn, to nečekejte. Maxim se rád drží zajetých kolejí a toho, co skvěle funguje. Pokud chcete přijít s něčím novým, je potřeba ukázat v praxi, že to funguje.

Dreiser

Klady: Tato matka vás trpělivě vyslechne, podpoří a pomůže vám na vaší cestě životem. Bude vám bok po boku i v těch nejtěžších chvílích, i kdyby trvaly milióny let. V každé chvíli vám nabídne pomocnou ruku.

Zápory: Vymyslet to jinou cestu? Dělat to jinak? To po tomto typu nechtějte. Né že by Dreiser nechtěl, ale prostě neví, jak to změnit. Také od této matky budete slyšet závěry vycházející z její zkušeností, které jsou bohužel ne tak, jak to říci, globální. Jinými slovy řečeno chybí objektivní nadhled.

Balzac

Klady: Matka, která je akční a své děti vede k ledajakým činnostem. Od sportu, výletů, cest do zahraničí, až po činnosti okolo domu či společné čtení. S tímto typem z vás pecivál pravděpodobně nebude a zažijete toho dost.

Zápory: Někdy působí velmi chladně, citově uzavřeně a větší váhu dává daným aktivitám než pocitům dětí a atmosféře doma.

Dostojevský

Klady: Pro vás bude mít velikánské pochopení. Matka, která má na vás obrovskou trpělivost, je tady pro vás, pro vaše pocity, bude vám naslouchat co to jde a podpoří vás ve vašich koníčcích a klidně se pro vás obětuje.

Zápory: Na praktické věci tento typ moc není. Někdy vám na tábor zapomene sbalit spoďáry, jindy neodhadne velikost svého auta vzhledem k velikosti parkovacího místa. Ale snaží se.

Gabén

Klady: Matka jak se patří. V domácnosti je navařeno, uklizeno, upečeno, vyluxováno, vytřeno, polštářky načechrané a kytky zalité. S dětmi zajde i klidně na procházku, za kulturou či na výlet.

Zápory: Více se zaměřuje na vaření, uklízení, pečení či dělání okolo domu, než na (po)city svých dětí a vytvářenou atmosféru doma.

Závěrem

Poznáváte se trochu v tom? Pokud ano, svůj typ si raději ještě ověřte a naučte se, jak se sebou pracovat :).

Tip: Chcete vědět více o dalších socionických typech? Pak si můžete přečíst tento EBOOK.

Nebo se chcete více vzdělávat v socionice? Pak navštivte naši ONLINE AKADEMII.