Měla jsem teď možnost strávit týden na chatě s partou lidí. Není překvapením, že velkou část osazenstva tvořili 4 Jeseninové. Jsou to mě velmi podobné typy a dost si s nimi rozumím. Jsou mezi námi však jisté odlišností a tou největší je naše slabá stránka. Slabá stránka jménem pracovní logika je totiž typická pro Jeseniny a také pro Dumase.

Jak se to projevuje v praxi?

Slabá stránka jménem pracovní logika

„V 10 vyjíždíme na běžky!“ Rozhodla logická mužská část party.

„Jasně, budeme připravení!“  Reagovala na to jeseninská odnož.

Takže rychle nachystat dětem snídani, ať můžeme jít co nejdříve balit.

To však byl v přeplněné kuchyni trochu problém. Když jste si totiž někam položili talíř, za chvíli byl jinde. Do toho hledání másla, kterým se včera mazaly chleby. Kde tak mohlo zůstat?

Jeseninové mají totiž svůj „pracovní systém“. Některým typům tento systém může připadat jako vyloženě ne-systém. Často jsem tedy viděla, že děti dojedly, ale jídlo a talíře zůstaly na stole ještě x hodin. Jesenin si totiž plyne s tím, že to PAK, až bude SPRÁVNÝ ČAS, uklidí. Jenže na chatě plné lidí je velká pravděpodobnost, že stůl bude někdo potřebovat např. pro hraní her, takže dané věci odnese a Jeseninovi nastává organizační chaos.

Slabá pracovní logika se projevuje tím, že chvíli děláme to, pak odběhneme dělat ono s tím, že to první doděláme pak. Ve finále to vypadá tak, že všude jsou nějaké neuklizené a nedodělané věci. Pokud je Jesenin v prostoru sám, pak tento svůj systém zvládá. Pokud mu však do něj zasahují jiní lidé, stává se, že stále něco hledá. A ostatní také.

Časová neorganizovanost

Jeseninové mají své načasování a nějaký přesný časový údaj pro ně není až tak zásadní. Řídí se svým vnitřním časem. Takže být v 10 hodin připraven je často těžké dodržet.

Po tom, co se děti nasnídaly, připravily se svačiny a ženy dohledaly potřebné běžkařské náčiní a oblečení po celé chatě, bylo 10:30. Dobrý čas. Nutno však dodat, že z vyššího hlediska byl tento čas dokonalý.

Kdyby se odjelo jen o něco dřív, stalo by se, že se Adámek nestihl vykakat a muselo by se to řešit za jízdy v autě.

Kdyby se odjelo jen o trochu dřív, nevzpomněl by si Pavel, že nemá rukavice a nevšiml by si tedy, že je ještě potřeba přiložit do kamen nahoře, aby bylo teplo na sušení mokrých věcí.

A ve finále kdyby se odjelo o něco dřív, museli by všichni nastupovat za padajícího hustého sněhu s deštěm a byli by mokří ještě dřív, než by se dojelo na běžkařskou stopu.

Přesně takhle totiž Jeseninové fungují. Své slabé organizační schopnosti nahrazují vnitřním hlasem, který jim vždy napoví, kde daná věc je a kdy je ten opravdu správný čas začít konat.

Takže pokud máte doma Jesenina, mějte s ním soucit v oblasti organizace a buďte rádi, že máte doma někoho, kdo zařídí věci tak, že se vše stane ve správný čas.

Slabá stránka jménem pracovní logika – které typy jí mají?

Tuto slabou stránku má Jesenin a Dumas. Sice mají pocit, že pro organizaci a výsledky dělají hodně, nicméně efektivita žádá sláva. Jejich potenciál je prostě jinde. Kde? To se dozvíte třeba na našich seminářích.

PS: S načasováním to má Dumas zase trochu jinak.

Chcete se více vzdělávat v socionice? Pak navštivte naši ONLINE AKADEMII.

Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?