Matka hraje veledůležitou roli v životě dítěte. To, že každý socionický typ je jiný, už víme. Každý typ má totiž své silné a slabé stránky. Oboje se pochopitelně projevuje ve výchově dětí. Extrovertní matky jsou výrazné, většinu času tráví s dětmi venku. Jak se každá z nich konkrétně projevuje?

Matka v 8 socionických typech (extrovertních)

Don Quijote

Klady: Od matky typu Don Quijote se dítě dozví vše. Je to ideální rodič pro otázky typu: „Mami, prdí hadi?“ Má spoustu nápadů, co kde zrealizovat, umí skvěle vymyslet různé aktivity a dítě zabavit.

Zápory: Pro tento typ je těžší bavit se s dítětem o tom, jak se cítí. Má tendenci na každé dětské stěžování hledat řešení, i když se dítě chce jen vypovídat a řešení nepotřebuje.

Žukov

Klady: S matkou Žukovem se dítě nikdy nebude nudit. Je to typ, který bude s dítětem provozovat všechny možné sporty. Bude ho podporovat ve všech taškařicích, někdy i pro okolí nebezpečných.

Zápory: Někdy může mít na dítě velké požadavky, může jí připadat lenivé, neposlušné. Žukovky také občas až příliš tlačí své děti, aby to někam dotáhly, někdy mohou na děti působit necitlivě a tvrdě.

Napoleon

Klady: Tento typ je akční, praktická matka, která se stará o domácnost a své děti velmi dobře naciťuje. Baví ji řešit dětské emoce, aktivity s dětmi a také nebude váhat dítěti pořídit jakéhokoliv domácího mazlíčka.

Zápory: Napoleonky bývají chaotické. Takže když dítěti řekne, že za půl hodiny jdou ven, můžou z toho být hodiny tři, protože do toho vyřeší ještě 2 hovory s kamarádkou a x krát přebalí tašku.

Huxley

Klady: Volnomyšlenkářská matka, která dá svému dítěti velkou svobodu a podporuje ho ve své individualitě. Miluje řešení jakýchkoliv vztahových zádrhelů, které se dítěti stanou.

Zápory: Řád u ní nečekejte. Někdy neví, co bude dělat za půl hodiny. Na dítě může působit neukotveně, chaoticky. Nebývá důsledná a pravidla dětem mění podle své momentální nálady.

London

Klady: Tato matka neví, co je nedělat nic. Připravte se na spoustu cestování, sportu a her. Dokáže dítě dobře směřovat k budoucím úspěchům v oboru, který ho baví.

Zápory: Vaření a starost o domácnost není jejím šálkem čaje. Spíš vymyslí let balónem do francouzské restaurace, než by se postavila k plotně. Někdy je pro ni těžší nacítit rozpoložení dítěte.

Stierlitz

Klady: Matka, která má vyšperkovanou a skvěle zorganizovanou domácnost a zábavu pro děti. Své potomky zahrnuje širokou škálou různých aktivit, od divadla až po jízdu na snowboardu.

Zápory: Někdy působí necitlivě, dožaduje se dodržování jasně daných společenských pravidel. Nesnáší odmlouvání. Občas příliš dbá na vzhled svých dětí a směřuje je tam, kam ani nemusejí chtít směřovat.

Hugo

Klady: Mistryně na organizování dětských party. Často umělecky nadaná. Z fleku zahraje na harmoniku nebo předvede umírající berušku. Dobře vaří a vytváří harmonickou atmosféru.

Zápory: Plašan, který má pocit, že stále něco nestíhá. Často očekává, že dítě něco udělá, i když mu předem přesně nesdělí, co se od něj chce. Když má špatnou náladu, tak se bojí i dospělí.

Hamlet

Klady: Žena s velkým pochopením pro dětskou fantazii a svět. Když budou děti rozjíveně ječet, ona bude jejich nejsilnějším hlasem. Zajímá se o hloubku dětské duše, ráda s dětmi filozofuje o životě.

Zápory: Péče o domácnost ji příliš nebaví. Není úplně mazlící typ a někdy působí na děti trochu rozlítaně. Když křičí, tak poskakují tašky na střeše. Může děti citově vydírat, někdy i mlčením.

Závěrem

Poznáváte se trochu v tom? Pokud ano, svůj typ si raději ještě ověřte a naučte se, jak se sebou pracovat :).