+420 608 504 881 info@socion.cz

Učitel hranic je potřebný. Do našeho života vstupuje ve chvíli, kdy je v sobě nastavené nemáme. Dokáže nám vzít náš čas, naše touhy, naší energii, naše dovednosti a někdy i náš život.

Kdo v této disciplíně kraluje?

Nejlepší učitel hranic – pracovní logik

Pracovní logika nebo-li extrovertní logika je silná stránka, která umí organizovat lidi a také je přirozeně organizuje.

V práci a v projektovém řízení je nepostradatelnou silnou stránkou. Také v managementu je dovedností number one. Management, původně drezůra koní, je potřeba především v korporátním světě proto, aby lidé společně došli k cíli čili výsledku. Často se používá metoda cukru a biče.  Lidem se připomíná, co  a v jakém čase mají dle smlouvy dělat. Manager jim neustále říká, co a jak mají dělat.

Pracovní logika má však i svou stinnou stránku. Ta se jmenuje: lidé = moje zdroje. Pojďme tedy na příklad.

Příklad: matka Gabénka

Dcera přijede na víkend za rodiči. První otázka její matky Gabénky je: „a co děláš o víkendu?“. Pokud dcera odpoví, že ještě neví (= nemá plán tudíž žádné hranice co se týče jejího času a energie), co udělá matka? Naplánuje ji čas tak, aby dcera například jela pro substráty pro její kytky (kytky matky), nebo jela nakupovat to, co matka do své domácnosti potřebuje. Možná si říkáte – však je to pro rodinu. Ne, není. Je to pro Gabénku a proto, aby se cítila dobře a je to také bez ohledu, jestli to dceru zajímá či nikoli a bez ohledu na to, jestli to ve svém životě dcera chce či nechce.

Co s tím? Mít jasnou odpověď, jak chcete trávit svůj čas ve svém volnu. Jinak vám váš čas vždycky někdo naplánuje ke prospěchu svému.

Příklad: kamarádka – Stierlitz

Stierlitz se chová přátelsky. Vždy do doby, do které mu sloužíte. Do které mu něco přinášíte. Do doby, do které ho či jí posloucháte, věnujete čas a energii. Ideálně i prostředky. Pokud Stierlitz – obzvlášť ženy – něco řeší či potřebují, ihned vám zavolají proto, aby jste svůj čas v tu chvíli věnovali jim. Jinými slovy jim pomohli s problémem. Bez ohledu na to, jestli máte čas či nikoli. Stierlitz totiž neumí čekat a nechat věci být. Musí to být ideálně hned. Své problémy a potřeby staví nad potřeby ostatních.

Co s tím? Jasně komunikovat to, že v aktuální chvíli na řešení jejich problému nemáte čas a podat konkrétní návrh, kdy se jim můžete věnovat. Pokud vůbec chcete.

Pracovní logici

Mezi pracovní logiky patři: Stierlitz, Gabén, London a Balzac.

Kdo je další učitel hranic?

Další učitel hranic může být prakticky kdokoliv. Každý typ to udělá jinak – po svém.

Například silový senzorik může svou silou na druhé tlačit tak, že jim to může být velmi nepříjemné. Intuit možností, který vidí možnosti, co ostatní mohou dělat, může manipulovat druhé tam, kde chce, aby byli. Intuit času ve svém plynutí může veškerou zodpovědnost či starost o hmotu (jídlo, obydlí) nechat na druhém a ještě si to pěkně obhájit. Senzorik pocitů může do nekonečna na druhé házet svou zodpovědnost za své pocity vznikající v jeho těle.

Prostě každý si to udělá po svém. Více o manipulaci jako takové v tomto článku.

Závěrem

Pokud cítíte, že něco nechcete, naučte se to komunikovat. Není nic horšího, než se nechávat zahánět do kouta, kde vám není příjemně.