Že socionika krásně vyjadřuje vztahy, to už víme. Odpočinkový vztah patří mezi ty vztahy, které socionika řadí spíše ke vztahům kamarádským a je plný pohody a relaxu. Pojďme tedy na něj.

Odpočinkový vztah

Je vztahem, který na první pohled nám může přijít jako naprosto báječný. S protějškem je nám dobře, volné chvíle si užíváme plnými doušky a partner na první pohled vypadá jako náš partner duální (nebo-li kompatibilní, dokonalý, doplňující). Zdání ale klame. Partnerstejnou druhou silnou stránku a stejnou slabou stránku jako náš duál (jinými slovy mluví na nás tak, jak rádi slyšíme), nicméně jeho první silná stránka je jiná, nedoplní nás a bolístko přichází v podobě neustálého útoku na naši obranu v podvědomí. Co to znamená? Pokud jsme naplno přirození, tak druhému útočíme na podvědomou obranu.

Dám vám příklad. Jsem Žukov a jako obranu v podvědomí mám senzoriku pocitů (a tu opravdu nechci dostávat). Byla jsem na dovolené s tehdejší kamarádkou Dumaskou, která má senzoriku pocitů jako svou nejsilnější stránku. Takže svým přirozeným projevem mi neustále senzoriku pocitů dává, ale já ji přitom fakt nechci. V praxi to bylo samé: „Dávej pozor, na zemi je drát. Dávám ti tady talířek, aby sis mohla udělat jídlo. Nechceš ještě jeden polštářek, ať to máš pohodlné?“ Pro Žukova šílené. Pro Quijota (duální partner pro Dumase) by to byla slast, ten totiž senzoriku pocitů dostávat chce!

Odpočinkový vztah a partnerství

Paradoxem je, že často vzniká. Fascinuje nás totiž jak druhý mluví a my na to prostě slyšíme. Čím blíže jsme ale k sobě, tím více to může skřípat. Nebo po čase se můžeme cítit ne úplně naplněni. Partner úplné naplnění nám dát nemůže a to musíme hledat jinde nebo si zařídit jinak.

Odpočinkový vztah a kamarádství

Je perfektní. Je perfektní pro chvíle pohody a nicnedělání. Je ale potřeba, aby každý ze zúčastněných se před společným setkání naplnil tím, co ho baví a potkali se až po té a užili si společného odpočinku. Jinak se můžou vzájemně brzdit a vnitřně můžou cítit jakési nenaplnění (že jim něco chybí).

Odpočinkové vztahy mají:

Don Quijote a Jesenin

Dumas a Žukov

Robespierre a Stierlitz

Hugo a Dostojevský

Hamlet a Dreiser

Maxim a London

Balzac a Huxley

Napoleon a Gabén

Odpočinkový vztah sumárum

Pro společné chvíle plné pohody, relaxu, povídání a nic nedělání je tento odpočinkový vztah naprosto báječný. Však název to hovoří jasně. Při řešení vážných věcí, sladění životního stylu či rychlosti uvědomění a plného naplnění svého potenciálu může přijít kámen úrazu.