Při zjištění typu dětí jsem se občas setkala se situací, kdy syn není pořádný chlap. Především pro svého tátu. Křehké hubené dítě, kterému padaly věci z ruky. Pro šikovného osvaleného otce trochu pohroma.

Senzorický a zručný otec

Senzorika je o dokonalém vnímání praktičnosti. Takovíto lidé si perfektně uvědomují, zda je daná věc v realitě proveditelná, vidí, co vše obnáší něco ve hmotě vytvořit. Také často nevěří virtuálním nápadům, které nikdo ještě do praxe neuvedl.

Přirozené propojení s tělem způsobuje, že ať vezme senzorik do ruky jakýkoliv nástroj, umí s ním zacházet. Zručnost je tedy automatickou schopností, kterou tito lidé mají. Ať už mají natrénováno či nikoliv.

Intuitivní a křehký syn

Intuice je o vizích. O intelektuální práci hlavou. Intuité jsou lidé, kteří vymyslí něco, s čím tady ještě nikdo nepřišel. Vidí souvislosti, které povedou k užitku, často ovšem až za mnoho let.

Schopností intuitivních typů je totiž vidění do budoucna. Nápady se do hlavy valí rychlostí světla. Pohybují se stále někde v éteru, bývají odpojení od tady a teď právě proto, že přemýšlí o tam a potom. S tím souvisí i jejich slabší vnímání těla. Jejich tělo bývá křehčí, hubenější a postrádá přirozenou zručnost.

Když tohle nevíme a připadá nám, že syn není pořádný chlap

Táta si nás pozval na konzultaci, protože nevěděl, co se synem. Když ho vzal sebou na stavbu a chtěl po něm, aby lopatou přeházel kupu písku, syn se málem přerazil o lopatu. Spustila se lavina pochyb, co z toho kluka vlastně bude. Že vlastně nic neumí, jen mluví a pořád čte knihy o dinosaurech. A nebo si staví hračky z lega, které má systematicky seřazené.

Vysvětlili jsme mu, že jeho syn je jeden z typů, kteří bývají z celého socionického spektra ti nejchytřejší. Měl silnou intuici a k tomu ještě strukturní logiku. Tito lidé mívají vysoké IQ a přemýšlejí o věcech opravdu hodně do hloubky. K tomu, aby mohli dělat jakoukoliv, tedy i manuální činnost je pro ně nezbytné, nejdříve vše pochopit. Potřebují vědět, proč mají danou činnost dělat a jak se věci k ní potřebné používají.

K tomu všemu potřebuje takovéto dítě čas. Potřebuje si vše zanalyzovat. Pak může teprve něco zkoušet. A ten čas byl právě kamenem úrazu. Senzorika je totiž spojená s netrpělivostí. A silou. Otec na svého syna vyvíjel velký tlak, což byl útok na synovu nejslabší stránku. Dopadlo to tedy vždy tak, že se syn urazil, nebo rozbrečel. Syn byl Robespierre.

„Taková bačkora!“ Znělo tátovi v hlavě.

Po vysvětlení rozdílů mezi intuici a senzorikou se tátovi výrazně ulevilo. Zjistil, že jeho syn nebude velké chlapisko, které třískne do stolu a nic ho nezlomí. Že bude sice hubený a citlivý, ale zase si bude stát pevně za svým názorem. Že asi nepůjde v jeho šlépějích řemeslníka, za to může být výborný právník, vědec či finanční analytik.

Socionika je metoda, která výrazným způsobem napravuje vztahy mezi lidmi tím, že do nich přináší vzájemné pochopení a úlevu. Vědět, vedle koho žijete, proč se chová právě takto a nemůže jinak, je základem pro klid v rodině.

Pokud si už dlouho nevíte rady s chováním druhého, pak ZJIŠTĚNÍ TYPU je prvním krokem k tomu, abyste to změnili.

Chcete se vyznat v lidech? A poznat jací jsou? Pak navštivte naše SEMINÁŘE.