Zvyk je železná košile. Ano, toto přísloví známe od pradávna. Co je příčinou toho, že naše návyky máme natolik ukotvené, že změnit je může být někdy až nadlidský výkon? Které typy s tím bojují obecné nejvíce?

1. Racionální typy

Racionalita je o životním rytmu. Tyto typy mají rády vše dopředu připravené a naplánované. Často se toho drží zuby nehty a pokud se plán bortí, tak se z toho bortí také. Dávají za vinu všem okolo a těm to může být značně nepříjemné. Zde je potřeba se učit, že život je jedna velká změna a že život není jak zkouška ve škole, na kterou se dá připravit, protože víme, co nás čeká.

Racionální typy přinášejí společnosti přidanou hodnotu v plánování a dotahování. Dotahují daleko více než iracionální typy. Na druhou stranu někdy můžou na dokončení dané věci lpět či druhého doslova uhánět. Což také není nic příjemného. Zde je potřeba se naučit, že plán se super berlička, ale ne smysl života.

Mezi racionální typy patří: Maxim Gorkij, Dreiser, Stierlitz, Hugo, Dostojevský, London, Robespierre a Hamlet.

2. Senzorické typy

Tyto tělesné a velice stabilní typy se změnou svých návyků či životního stylu vyloženě válčí. Senzorikatendenci jet ve svých zajetých kolejích. Proč? Protože je už zná. Senzorika dává na svou odžitou zkušenost a té se drží. Co zažila, je pravda. Co je nové, je nejisté. Pohnout s těmito typy je někdy jako pohnout se skálou.

Senzorika přináší jiným typům stabilitu a ukotvenost. To je její přirozenost a přidaná hodnota. Na druhou stranu je potřeba na svém konzervatismu pracovat, aby to nedopadlo špatně. Tím myslíme psychický strach se změn či budoucnosti a lpění na tom, co je. Těmto typům proto pomáhají intuitivní typy svou vzdušností a lehkostí.

Mezi senzorické typy patří: Maxim Gorkij, Dreiser, Stierlitz, Hugo, Žukov, Napoleon, Dumas a Gabén.

 

3. Logické typy

Logika si umí vše krásně spočítat. Přemýšlí v procentech, poměru cena/výkon a v systémech. Změnit něco, co dává logický smysl či profit, může být pro tyto typy vyloženě nepředstavitelné. Zde je potřeba pochopit, že smyslem života by neměl být výsledek, ale život jako takový. A že vyšší zákony jsou nad logikou.

Mezi logické typy patří: Maxim Gorkij, Stierlitz, London, Robespierre, Žukov, Don Quijote, Gabén a Balzac.

4. Etické typy

Tyto typy jsou přirozeně nastavené na rodinu, vztahy, emoce a atmosféru. Může se stát a často se také stává, že pro vztahy se rozkrájí a že jsou na nich až závislí. To poté způsobuje, že je nedokáží ukončit či opustit, byť je to vnitřně zabíjí.

Mezi etické typy patří: Dreiser, Dostojevský, Jesenin, Dumas, Hugo, Hamlet, Napoleon a Huxley.

Zvyk je železná košile

Z toho krásně vyplývá, kdo bývá největší konzervou a kdo naopak nejvíce rozlítaný. Změnit sám sebe či svůj návyk mívá největší problém Maxim Gorkij, na jehož paty šlape Dreiser. Naopak nejvíce rozlítané bývají typy s intuicí možností, a to Don Quijote a Huxley.

Tip: Chcete vědět více o dalších socionických typech? Pak si můžete přečíst tento EBOOK.

Nebo se chcete více vzdělávat v socionice? Pak navštivte naši ONLINE AKADEMII.

Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?