Neexistuje a nikdy neexistoval špatný typ, existuje pouze typ negativně projevený. Co to znamená?

Každý socionický typ může být projevený POZITIVNĚ (své silné stránky používá ku prospěchu sebe a všech ostatních) a nebo NEGATIVNĚ (v zásadě devastuje sebe a své okolí).

Jak to u jednotlivých typů vypadá? (špatný typ čili negativní projev)

Don Quijote – vůbec nežije v reálném světě. Je natolik vizionářský, že zapomíná na své věci, na lidi okolo sebe a má jen hlavu v oblacích. Při svých projevech používá hodně cizích slov a významů, aby ostatním ukázal, kolik toho ví, a dostal je do patřičných mezí. Tím si kompenzuje svou (ne)sebehodnotu.

Dumas – natolik přecitlivělý, že ho každý den vyvede něco z míry a hroutí se. Za své emoce viní všechny kolem něj (jen ne sebe). Všichni by k němu měli hovořit a jednat s ním tak, aby se cítil co možná nejlépe. Nechce za svůj nepříjemný stav nést zodpovědnost.

Robespierre – ponořen do svých detailních analýz, nevidí celek a je s tím až otravný. Všechny věčně opravuje, analyzuje a komanduje. Jeho systémy jsou nad lidskou duší (myslí si).

Hugo – emoční machr, který přesně ví, co na každého platí, a využívá toho o sto šest. Ostatní by měli činit podle něj a ve všem mu vyhovět. Emoční manipulace je na denním pořádku.

Žukov – další komandér, ale trochu jiného ražení. Všichni by měli činit podle něj a jeho systému. Pokud je životně nenaplněn, upadá do naštvanosti či alkoholických útěků. Komanduje či používá svou sílu.

Jesenin – další oběť svých emocí. Má pocit, že sám to v životě nezvládne, na všechno a ke všemu potřebuje lidi. Se svými emocemi, jenž prožívá vnitřně, zápasí hlava nehlava.

Maxim Gorkij – změna je pro něj sprosté slovo. Jeho krédo je: Hlavně se držet zajetého a známého. Vše ověřuje natolik, že realizace a odhodlání jsou až v pozadí. Nikomu nevěřit a chtít vše navždy. Prostě se v extrému bojí změnit i hrníček na kafe.

Hamlet – další mistr emoční manipulace, díky níž získá to, co chce. Emoce jdou nahoru dolů, jeden den se mu líbí jeden člověk a druhý den zase někdo jiný. Co vlastně chce?

Dreiser – další adept na stálost a strach ze změn. Od rána do večera omlouvá své nejbližší, nevidí celek a občas si nechá „sypat na hlavu“. Bojuje za své milované až do úmoru kostí. Občas je dobré nechat jejich boj na nich.

London – rodina už snad ani neví, jak vypadá. V práci je od rána do večera (ne-li do rána), od pondělka do neděle, od ledna do prosince. Nezapomněl na svou rodinu? Relax (= nic nedělat) je pro něj sprosté slovo. Pozor na alkohol.

Napoleon –  další kabrňák, u kterého musí být vše po jeho. Nebojí se použít sílu a klidně vybuchne. Je také mistr lichotek a lichotí tam, kde to potřebuje.

Balzac – najde kritiku a chyby i na pozitivním myšlení. Bavit se s ním nejde, protože všechno je problém a všechno má své mouchy.

Stierlitz – další komandér a typ činu. Pracuje od nevidím do nevidím a práce je to nejdůležitější na světě. Zaúkoluje všechny ze svého okolí i bez ohledu na to, jestli vlastně chtějí.

Dostojevskij – své nejbližší, slabé, chudé, nemocné a jiné omlouvá kvůli jejich stavu a chtěl by pro ně to nejlepší. Blahobyt těchto lidí staví nad zdravé principy společnosti a společnost obviňuje za to, co jim způsobila. Obětuje pro tyto lidi sám sebe a nebo víc mluví, než činí.

Gabén – necitlivý kutil, jenž by ve své dílně i spal. Nic nedá najevo, své emoce nezvládá a všichni mu ubližují.

Huxley – mistr výmluv a omluv. Pusa jede na plné obrátky a plnění dohod, slibů či závazků žádná sláva. Říct něco na rovinu nehrozí a přiznat svou chybu to nepřipadá v úvahu.

 

Existuje tedy špatný typ?

Ne, pouze negativní projev konkrétního typu. To, jací budeme, si volíme sami a radostná zpráva je, že se vším se dá něco dělat.

Jak na to, abychom byli ve svém typu pozitivní?

  1. pracovat na svých silných stránkách – pokud budeme naplněni a šťastni, pak tak budeme působit i na ostatní
  2. nemyslet jen na sebe, ale spíš na to, jak můžeme prospět společnosti
  3. klást si sebekoučovací otázky. Ty dostanete po konzultaci ZJIŠTĚNÍ TYPU. Zaveďte je do praxe!

 

Závěrem

Je jen naší volbou, jací budeme. Že stále nevíte, jak se sebou pracovat? Vyzkoušejte SOCIONICKOU KONZULTACI.

Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?