Společnost často říká, že extrovert je ten, kdo miluje lidi a výhradně a často tráví čas mezi lidmi. Tak to ale být nemusí a v některých případech není!

Extroverze

Extroverze či introverze je podle C.G.Junga je aspekt získávání energie. Extrovert energii získává z vnějšku ( z okolí) a introvert z vnitřku (sám ze sebe). To, jestli extrovert nebo introvert navštěvují společnost a do jaké míry, je spíše věc rozdílů etiky a logiky!

Pojďme se na to podívat pořádně.

 

Extrovert etický

Je typickým představitelem extroverta jak ho všichni známe. Je všude vidět, všude slyšet, bez lidí „ani ránu“ a žádný drb mu neuteče! Miluje lidi a k životu je potřebuje. Miluje srandu a často jí vytváří. Jet na dovolenou sám? To nepřipadá v úvahu! A i kdyby ano, však tam se nějaký ten človíček najde :).

Mezi etické extroverty patří: Hugo, Hamlet, Napoleon a Huxley.

Extrovert logický

Čerpá energii z okolí (mohou tam být lidé a také nemusí), nicméně jeho primární fokus je systém, řád, práce a struktura. Když pracuje či něco tvoří, tak má rád svůj klid. Při tvorbě nebo mluvení si ho velmi snadno spleteme s introvertem. Může na nás tak působit. Lidi vyhledává pro zábavu, práci, byznys či svou realizaci. Bývá často velký pracant.

Mezi logické extroverty patří: Don Quijote, Žukov, London a Stierlitz.

Introvert etický

Tento introvert je zaměřený na lidi, má je rád či je dokonce miluje. Má rád i své chvíle pro sebe, kde čerpá energii. Lidem velmi rád pomáhá, povídá si s nimi, obohacuje sebe či ostatní. Jeho náplní a fokusem jsou lidé, vzájemné vztahy či dobrá atmosféra. Není tak sice tak „hrrr“ jak extrovert etický, nicméně v komunikaci si ho lidé často pletou s extrovertem. Ale to on není.

Mezi introverty etické patří: Dumas, Jesenin, Dreiser a Dostojevskij.

Introvert logický

Tak to je typický představitel introverta jako ho společnost popisuje. Má rád svůj klid, nejraději si pracuje „na svém“ v klidu a sám. Vytváří systémy, programuje, vyrábí něco v dílně a je mu tak dobře. Kontakt s lidmi moc nevyhledává a pokud kvůli práci ho mít musí, tak preferuje psanou formu. Pokud ve svém životě nemá žádného etického extroverta, který by ho do společnosti vytáhl a nebo mu společenské akce zorganizoval, pak může klidně žít docela izolovaně.

Mezi introverty logické patří: Roberpierre, Balzac, Maxim Gorkij a Gábin.

Závěrem

Hold není dobré dělat rychlé závěry, třeba extrovert logický a introvert etický můžou působit přímo opačně!

Zajímá vás více o introverzi a extroverzi? Nebo o rozdílech v myšlení logických a etických lidí? Pak seminář Základy socioniky hrou 1 je právě pro vás!

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě?