Může rodič svým přirozeným chováním ublížit své ratolesti? Ano, bohužel může, a často se to děje. Výchova dítěte je totiž disciplína sama o sobě. 

Nedávno jsem zjišťovala typ malé holčičce. Jedna z věcí, která mě zasáhla, byl její pocit, že moc fňuká. Že to rodičům vadí. „Ale když ono to přichází samo a mě to nejde zastavit…“ Rozvzlykala se a mně se zaleskly oči. Jak málo přitom stačí, aby si rodiče a děti více rozuměly…

Výchova dítěte a chyba č.1. – potlačování silných stránek

Všichni chceme ze svých dětí šťastné a usměvavé jedince. Často však díky nevědomosti právě jejich potenciál omezujeme. Jinými slovy potlačujeme využívání jejich silných stránek.

Např. výše uvedená holčička je etický a senzorický typ. Jejím největším darem je citlivost a nacítění na lidi a místa. Takové typy bývají skvělí psychologové, učitelky v mateřských školách, Feng shui konzultanti aj.

Jenže když od mala slyší, že je přecitlivělá, že musí něco vydržet a nebulet, tak ji to automaticky vede k nedůvěře ve svou vlastní citlivost. Že to, co vnímá, je špatně. A tak se takové dítě časem uzavře, patrně ztloustne, aby umlčelo citlivé tělo, a bude obětí okolností. Tedy opak toho, co chceme.

Přitom stačí vědět, že je prostě nejcitlivější z celého socionického spektra. Že je potřeba víc než u ostatních jeho pocity uznávat. Vysvětlovat, že není zodpovědné za pocity ostatních. Vést ho k práci s tělem. Cvičení, zpěvu, malbě, aby ventilovalo emoce, které se mu velmi silně ukládají v těle. A aby se těmito činnostmi také realizovalo.

Někdy, jsme-li navíc hodně odlišný typ než dítě, můžeme svou nevědomostí napáchat opravdu mnoho škod.

Výchova dítěte a chyba č.2. – útok na slabé stránky

Každý má svou slabinu. Pokud ji u dítěte neznáme, můžeme si také pěkně zavařit.

9letý chlapeček byl zakřiknutý, čas trávil jen sám v pokoji. Problém byl, že rodiče byli oba akční, žádná výzva nebyla velká. Co tě nezabije, to tě posílí. A tak vedli i svého syna. Jenže ten ze své přirozenosti nezvládá nátlak.

Byl pomalý, protože si vše potřeboval do hloubky promyslet. Hůř se orientoval v prostoru, takže často něco hledal. Když se po něm chtěly 2 věci, tak na 1 zapomněl. Protože pro něj to bylo moc podnětů najednou.

Z chlapce rostl zakřiknutý nesebevědomý člověk, který se bude bát prosadit, bude stát na kraji společnosti. Protože nikdy nezvládl výzvu jako táta. Prostě nebude dost chlap. Nebo se z něho stane kruťas, který naopak bude dřít, aby získal moc a druhé ovládal. Aby jim ukázal.

Stačí si jen zvědomit, že tohle dítě potřebuje čas. Že jeho pro mnohé iritující pomalost je darem v hlubokých analýzách. Pozor na slabé stránky!

Výchova dítěte a chyba č.3. – špatná motivace

Každý typ má svou motivační rovinu, ze které vychází, jak se potřebuje sytit, co potřebuje zvenčí dostávat.

Jsou děti, které se potřebují hodně mazlit. Ano. Třeba i ve 12 či 20. Tak se cítí milované. Další děti potřebují, abyste jim vše vysvětlovali. Aby chápali smysl konání. Jinak mají pocit, že pro vás nejsou důležité. Jiné spoustu akce a sportu. Tak se cítí vybité a šťastné. Jiné chtějí domácí pohodu a péči.

Nechoďte na fotbal tam, kde je potřeba ocenění osobnosti. Nenoste dárky tam, kde je potřeba jen tak spolu ležet a koukat do mraků. Nebuďte rodiči, kteří nevědí, kdo vedle nich vyrůstá. Nebuďte rodiči, u niž je výchova dítěte na posledním místě.

Nedařilo se mi s dětmi nastavit pravidelný režim. Socionika mi ukázala proč.

Jako každá máma i já jsem vždy řešila, co mohu pro své děti udělat, aby byly šťastné. Co mohu udělat Read more

Jak vám socionika pomůže se vztekem vašeho dítěte?
dítě a vztek

Už se zase vzteká. Nemám na to nervy. To už je dneska poněkolikáté! Kdo to má furt poslouchat? Znáte tyhle Read more

Má vaše dítě silnou potřebu pozornosti?
potřebu pozornosti

Máte dítě, které má častou potřebu pozornosti? Snažíte se mu jí dát, nicméně večer padáte "na hubu" vyčerpáním a nebo Read more

Pin It on Pinterest

Share This