Mnoho lidí si klade otázku: Jak najít silné stránky? Jak ukázat světu svůj potenciál?

1.Nemusíte umět všechno a nemusíte být průměrní

Od malička nám jsou vytýkány naše slabiny a naše chyby. Celé dosavadní školství se fokusuje na to, co nám nejde a tomu bohužel věnujeme naší energii. A k čemu to vede? K průměrnosti a „univerzálnosti“ všech. Dává nám to adekvátní energii nazpátek? Ve většině případů ne. Dává nám to štěstí a pocit naplněnosti? Odpovězte si sami.

V propasti průměrnosti se ocitnete, když potlačíte své silné stránky ve snaze stát se něčím, čím nejste.“

Marianne Cantwell

2.Silné stránky vs. dovednosti

Silné stránky a dovednosti jsou něco jiného. Dovednosti se naučíte, můžete být v nich dobří a nemusíte je zas tolik milovat. Dovednost vzniká tak, že děláte nějakou činnost nějakou dobu mnohokrát a v čase se zlepšujete. Na začátku vám to energii dát může, protože je to něco nového (nadšení) a taky se nejvíce zlepšujete (pochopitelně, když předtím jste to neuměli vůbec). Dlouhodobě se vám však energie nevrací a i když to umíte, pořád je to pro vás docela namáhavé (stojí vás to energii).

Zato silné stránky jsou dané a jsou vaším přirozeným nadáním. Může se vám zdát, že vám to jde „samo“. Jsou vám totiž natolik přirozené, že je často přehlédnete. Můžete mít pocit, že to přeci umí každý. Ale neumí. Ne tak jako vy.

Jakmile máte pocit, že nějaká činnost je pro vás moc jednoduchá a zábavná, zastavte se. Pravděpodobně jde o vaší silnou stránku. Pro jiného člověka to může být otravné a namáhavé. A v tom spočívá vaše hodnota!

PŘÍKLAD: Cca ve 23 letech jsem začala školit a přednášet. Na začátku to byl stres, nicméně docela rychle jsem se posouvala  a dodneška, když přednáším, tak mě to nabíjí. Když to srovnám s jednou mou kolegyní, která je introvertní, tak ta občas také přednáší, přednášky má relativně hezké, hodně na sobě zapracovala (prošla různými prezentačními dovednostmi), nicméně jí to vyčerpává. Není to její silná stránka, ale dovednost.

3.Sebehodnota

Pokud se nám zdá něco snadné (naše silná stránka) a k tomu máme problém se sebehodnotou (často nezpracované emoce z dětství), pak velice často inklinujeme ke slabým stránkám –  na těch musíme více dřít a to nám dodává pocit, že když si to vydřeme, pak si to zasloužíme. To můžeme dělat celý život, ale pravděpodobně naplnění a šťastní doopravdy nebudeme.

Závěrem

Tak co vám tedy jde a přitom je to pro vás zábava?

Být sami sebou ve světe, který se z vás neustále snaží udělat někoho jiného, je největší úspěch.

Ralph Waldo Emerson

Jaký jste typ vy? Zjistěte toChcete vědět víc?Koho máte ve firmě?