Etické lhaní se často ve společnosti a zejména u etických lidí (lidi zaměřeni na city, vztahy a další lidi) nebere jako lhaní. Proč tomu tak je a jak to může v praxi vypadat? A jak to může nakonec přece jenom ublížit?

Etika

Řekněme si prvně, co je to ta etika. Podle socioniky (a také Carla Gustava Junga) se lidé dělí podle aspektu ROZHODOVÁNÍ na etický typ a typ logický.

Etický typ se rozhoduje na základě citů (svých a druhých) a vztahu. Druhému člověku se snaží věci říci tak, aby primárně neublížil. Například kulantně, oklikou či pomocí polopravd či nepřesností. Etika často také logickou přesnost moc nevnímá či nedokáže určit.

Kdežto logický typ se rozhoduje na základě faktů, principů a pravdy. Takže zde může docházet a dochází k častým sporům. Co s tím? V prvé řadě poznejte svůj typ, jak to máte a jak to má vaše blízká osoba a samozřejmě, jak spolu komunikovat. 

Etické lhaní a příklad festival

Přijedete poprvé na festival a také poprvé na ono místo. Rozhlížíte se všude okolo a zatím se nevyznáte v ničem. Kolem vás prochází paní, tak se jí zeptáte, jak to tady funguje. Paní je absolutně nadšená, že může někoho poučit, tak v samém zápalu vám začne popisovat, jako to tady chodí, jaký byl program který den, začíná vám ukazovat fotky a začíná vás taky pěkně zahlcovat. Váš mozek vypíná. Na tyto informace a hlavně na šířku a zahlcení fakt není. Paní nezná hranice. Absolutně si neuvědomuje, že může být otravná. Má přitom pocit, že pomáhá a sdílí! 

Jak se zachová etický typ?

Usmívá se, přikyvuje (i když ho to třeba nezajímá) a řekne paní, že potřebuje jít na záchod (i když ve skutečnosti nepotřebuje). Jinými slovy zalže, aby se dané paní zbavil a zároveň tzv. neublížil. Paní ale nedostala zpětnou vazbu na to, jak je otravná a příště může třeba zahlcovat jiné lidi. Otázkou je, zda-li je to řešení. Může být, ale také nemusí.

Jak se zachová logický typ?

Většinou řekne pravdu. Paní nezlobte se, ale mne už toto nezajímá, je toho na mne už moc. Paní dostává zpětnou vazbu, že hodně povídá a příště může svůj projev změnit či zkrátit.

Závěrem

Řešením bude a vždy je zlatá střední cesta. Etik by měl pracovat na tom, aby byl pravdivý k sobě a k ostatním a logik na tom, aby danou pravdu neříkal tak drsně a tvrdě. Protože to také může ublížit.