Neumíte odpouštět? Nebo vám to činí problém? Nejste sami! Mnoho typů s tímto nešvarem celoživotně bojuje.

Kdo nejvíce a hlavně proč?

SENZORICI

Senzorický typ je typem tělesným. Své tělo cítí hodně, skrze něj vnímá okolní svět a také své emoce do něj více ukládá. Fyzicky často připomíná kuličku.

Dalším faktem je to, že senzorik žije v přítomnosti. Je prostě mistr na emoční prožívání teď a tady. Do budoucnosti moc nevidí a často má obavy z toho, co bude. Minulost buď neřeší, nebo si ji vyčítá, a nebo vyčítá druhým to, co se ho emočně dotklo.

Mám kamarádku v socionickém typu Gabén a ta v naštvanosti či opilosti velmi často vytahuje staré věci jejího ublížení.  Vypadat to může takto:

V roce 2008 jsi mi řekl, že jsem kráva!“ A nebo: „Nikdy, ale nikdy jsi mě před vašima nepodržel!“ A také takto: „Minulý a předminulý rok jsi zapomněl na naše výročí!

Socionický typ Dumas není světlou výjimkou. Vyčítání je etické a často o ne-pomoci. Může vypadat takto:

Moje učitelka mě na střední neustále před spolužáky ponižovala! Můj šéf byl velmi krutý a necitelný! Můj přítel mi dostatečně nepomohl!

V této kategorii vyhrávají introvertní senzorici. Ti totiž své emoce cítí velmi silně. Silný emoční zásah se jim proto těžko odpouští.

Extrovertní senzorici nejsou na tom o moc lépe. Ublížení řeší po svém. Často se na dotyčného extrémně naštvou a mají sto chutí mu to fyzicky oplatit. Klidně i po deseti letech.

LOGICI

Logický typ je typem, který se rozhoduje na základě faktů, čísel, systémů a řádu. Logik potřebuje spravedlnost a tu také vnímá po svém. Prostě logicky.

Nejvíce se ho dotýká nespravedlnost. Především ta z oblasti peněz či práce. Velmi těžko zvládá šéfa, který je etický a odměny přiřazuje podle sympatií namísto reálného výkonu. Svůj hněv a pocit nespravedlnosti pak těžko odpouští a může si je sebou nést léta. Obzvlášť, když je kombinací logika a senzorika. Kvůli pocitu nespravedlnosti můžou opustit svou práci.

Závěrem

Problém s odpuštěním mají především typy, jenž jsou logické i senzorické zároveň. Mezi ně patří Gabén, Žukov, Maxim a Stierlitz.

Neumíte odpouštět? Pak je dobré se to naučit. Některé typy to mají těžší, nicméně nic není nemožné. Je totiž důležité pochopit, že tím člověk ubližuje především sobě.

Tip: Chcete vědět více o dalších socionických typech? Pak si můžete přečíst tento EBOOK.

Nebo se chcete více vzdělávat v socionice? Pak navštivte naši ONLINE AKADEMII.

Jaký jste typ vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?