Neumíte odpouštět? Nebo vám to činí problém? Nejste sami! Mnoho typů s tímto nešvarem celoživotně bojuje.

Kdo nejvíce a hlavně proč?

SENZORICI

Senzorický typ je typem tělesným. Své tělo cítí hodně, skrze něj vnímá okolní svět a také své emoce do něj více ukládá. Fyzicky často připomíná kuličku.

Dalším faktem je to, že senzorik žije v přítomnosti. Je prostě mistr na emoční prožívání teď a tady. Do budoucnosti moc nevidí a často má obavy z toho, co bude. Minulost buď neřeší, nebo si ji vyčítá, a nebo vyčítá druhým to, co se ho emočně dotklo.

Mám kamarádku v socionickém typu Gabén a ta v naštvanosti či opilosti velmi často vytahuje staré věci jejího ublížení.  Vypadat to může takto:

V roce 2008 jsi mi řekl, že jsem kráva!“ A nebo: „Nikdy, ale nikdy jsi mě před vašima nepodržel!“ A také takto: „Minulý a předminulý rok jsi zapomněl na naše výročí!

Socionický typ Dumas není světlou výjimkou. Vyčítání je etické a často o ne-pomoci. Může vypadat takto:

Moje učitelka mě na střední neustále před spolužáky ponižovala! Můj šéf byl velmi krutý a necitelný! Můj přítel mi dostatečně nepomohl!

V této kategorii vyhrávají introvertní senzorici. Ti totiž své emoce cítí velmi silně. Silný emoční zásah se jim proto těžko odpouští.

Extrovertní senzorici nejsou na tom o moc lépe. Ublížení řeší po svém. Často se na dotyčného extrémně naštvou a mají sto chutí mu to fyzicky oplatit. Klidně i po deseti letech.

LOGICI

Logický typ je typem, který se rozhoduje na základě faktů, čísel, systémů a řádu. Logik potřebuje spravedlnost a tu také vnímá po svém. Prostě logicky.

Nejvíce se ho dotýká nespravedlnost. Především ta z oblasti peněz či práce. Velmi těžko zvládá šéfa, který je etický a odměny přiřazuje podle sympatií namísto reálného výkonu. Svůj hněv a pocit nespravedlnosti pak těžko odpouští a může si je sebou nést léta. Obzvlášť, když je kombinací logika a senzorika. Kvůli pocitu nespravedlnosti můžou opustit svou práci.

Závěrem

Problém s odpuštěním mají především typy, jenž jsou logické i senzorické zároveň. Mezi ně patří Gabén, Žukov, Maxim a Stierlitz.

Neumíte odpouštět? Pak je dobré se to naučit. Některé typy to mají těžší, nicméně nic není nemožné. Je totiž důležité pochopit, že tím člověk ubližuje především sobě.

Jaký jste typ vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?