Často se při typování setkávám s tím, že jsou někteří (především senzoričtí) lidé překvapení, když se dozví, že jejich intuice patří ke slabším stránkám.

„Ale já mám vize. Vidím, co se stane.“

Intuice je vnímání času, trendů, je o správném načasování. To je ta introvertní. Ta extrovertní je zase dokonalá v neustálém propojování různých faktů a informací. Obě spojuje dobrá paměť a velká představivost.

Lidé, kteří mají intuici slabší, si také představují věci, také vidí nějakou budoucnost, ovšem rozdíl je oproti intuitivním typům v tom, že čím dále do budoucnosti hledí, tím více se mýlí nebo to moc nevidí. Pro lidi, kteří intuci nemají a nebo jí mají slabou, je velice těžká otázka typu: „Kde se vidíte za 5 let?“

Slabší intuice něco vidí, ale zdaleka ne v takovém rozsahu, přesnosti a do tak daleké budoucnosti. 

Silná introvertní intuice

Moje kamarádka pracovala pro velkou velkoobchodní firmu. Jednou jela do Číny a nakoupila tam za milion hromadu barevných nožíků zabalených po 2 do blistru. Vše se během krátké doby prodalo. Byl to velký trhák a firma vydělala dost peněz. Náhoda říkáte? Ne. Jen schopnost vize a dokonalého načasování.

Ta stejná kamarádka šla na dostihy. Vsadila 1000 Kč na 5. nejslibnějšího koně. Vyhrála 20 000.

A takové věci se jí dějí stále.

Ona totiž vidí směr. Vidí, kudy se věci budou ubírat. Prostě je ví. Najednou prostě cítí, co má udělat. A hodně často se jí to vyplácí.

Takhle vypadá silná introvertní intuice.

Silná extrovertní intuice

Extrovertním intuitům se v hlavě neustále vše propojuje. Často třeba vědí, co se bude ve filmu dále odehrávat.

„Ty jo, teď vyjde a ona tam bude ležet mrtvá.“ A bum. Je to tak.

Dneska jsem jela s kolegyní v metru.

„Ježíš, to je ale hezký chlap,“ říká mi.

„No tak jestli ho chceš nějak ulovit, tak si pospěš. V Jinonicích bude vystupovat.“

„Jak to víš?“

Jak jsem to věděla? Prostě jsem si všimla, že mu z kapsy kouká kolečko Oracle a na jeho konci bylo vidět kousek zaměstnanecké karty. A Oracle má přece sídlo v Jinonicích.

Dedukce, říkáte si? Ano.

Člověk s extrovertní intuicí permanentně spojuje informace. Když se na něco podívá, hned mu vyjedou souvislosti. Aniž by to nějak hluboce analyzoval. Prostě to najednou vyskočí. Krásným příkladem extrovertního intuita byl Sherlock Holmes. Ve filmu je dobře vidět, jak se mu vše spojuje, a nakonec vyřkne závěr, nad kterým ostatním zůstává rozum stát.

 

Závěrem

A víte, jak často poznáte intuita? Že většinou o téhle schopnosti moc nemluví. Má ji totiž tak silnou a je mu tak přirozená, že si myslí, že to mají ostatní stejně.

Takže pokud intuici silnou nemáte, nezoufejte. Budete pravděpodobně senzorik a to je taky parádní věc, ta senzorika. Ale o té zase příště.

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě?