Psychologický vývoj člověka je vědecky dokázán již nějakou dobu. Co všechno bere v potaz a proč se v průběhu života tolik měníme?

Psychologický vývoj aneb po třicítce na svých silných stránkách

Socionika popisuje vývoj člověka v sedmiletých cyklech. Toho, že se lidé v průběhu života mění, si lze všimnout pouhým okem. S tím, že se mladý spolupracovník (20 let) během deseti let změní, by firma či jeho vedoucí měli počítat. Jak to vypadá?

0 – 7 let

Do sedmi let našeho života fungujeme na určitých podvědomých stránkách, které fungují tak trochu – na autopilota. V dospělosti tyto stránky hrají důležitou roli v situacích, kdy nám „přeteče pohár“. Jinými slovy je to naše podvědomá obrana.

7 – 14 let

Od 7 do 14 let přecházíme na jiné podvědomé stránky. Na ty, které nás v dospělosti budou fascinovat a které budeme chtít dostávat od druhých či na ně uslyšíme. Většinou tyto stránky oceníme na svém partnerovi. Takového bychom chtěli mít doma. Šéf nás tímto způsobem může přirozeně motivovat (a ne demotivovat, jak to v praxi bohužel bývá).

14 – 21 let

Od 14ti let do cca 21.roku konečně přecházíme na vědomé stránky. Také jsme silně ovlivněni pubertou a hledáme se. Hledání může být u některých typů velmi intenzivní a u některých pozvolnější. Tyto stránky boudou v dospělosti našimi slabšími stránkami. Problém nastává ve chvíli, kdy si vybereme vzdělání (vysokou školu) či profesi podle těchto stránek. Ve třiceti totiž cítíme, že to nebyla úplně dobrá volba a že naše cesta může vést úplně někudy jinudy. Při využívání těchto stránek nikdy nebudeme výjimeční. Většinou pouze průměrní.

21 – 28 (až 33 let)

Socionika říká, že osobnost každého typu by měla vykrystalizovat ve svou sílu, kde plně využívá své silné stránky, okolo třicátého roku života. Faktory, které ovlivňují „krystalizaci“, jsou dětství a naše emoce. Čím těžší dětství, tím víc se nám čas plného rozvinutí stránek může posouvat. Záleží jen na nás, jak na sobě pracujeme.

Posun na naše silné stránky nám může přetvořit naší dosavadní osobnost. Či dokonce život. Na druhou stranu, pokud budeme využívat naše talenty a přijmeme i naše slabé stránky, budeme více ve své síle. Tím více budeme žít svůj potenciál.

Závěrem

V pracovním prostředí by měl vedoucí vědět, které konkrétní silné stránky jeho lidé mají, na které slabé stránky netlačit, na co v podvědomí slyší a co potřebují ke své práci dostávat. Také je užitečné vědět, jak se spolupracovník chová, když mu „přeteče pohár“ a jak s tím pracovat.

Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?

Jak najít silné stránky? Vy už je ale máte!
silné stránky socion

Mnoho lidí si klade otázku: Jak najít silné stránky? Jak ukázat světu svůj potenciál? 1.Nemusíte umět všechno a nemusíte být Read more

Gallup Strengthsfinder 2.0 vs. Socionika. V čem je rozdíl?
Gallup Strengthsfinder

Gallup Strengthsfinder 2.0 Co je to Gallup Strengthsfinder 2.0? Osobnostní test silných stránek. Pomocí počítačového testu člověk získá svých 5 Read more

Extrovertní senzorika – silná stránka pro překonávání překážek
extrovertní senzorika

Extrovertní senzorika alias silová senzorika. O čem je? O síle, vůli a překonávání překážek. Lidé s touto silnou stránkou mají Read more

Extrovertní logika – silná stránka, která vás nenechá sedět!
extrovertní logika

Jste k nezastavení? Máte potřebu stále něco dělat? Máte pocit, že vše zvládnete? Ve hře je možná silná stránka jménem Read more

Pin It on Pinterest

Share This