„Mám novou partnerku a ta se na mě zlobí, že se k ní na veřejnosti nechovám moc hezky. Že jí přehlížím. Mě to tak ale nepřijde. Já ji mám moc rád,“ řekl mi nedávno jeden pán při typování.

Pán byl typ Stierlitz. Zažila jsem to u Stierlitzů často. Může za to jejich etika vztahů, která je slabá a podvědomá. Stierlitzové touží po pevných jasných vztazích. Potřebují někoho, kdo jim bude oporou, potřebují partnera, který je dokonalý psycholog. Psychologové totiž skvěle rozumí vztahům a lidem. Naciťují je.

Stierlitz se často ve svých vztazích příliš neorientuje. A často ani v sobě. Potřebuje tudíž někoho, kdo mu bude říkat, jaký vlastně on sám je. Někoho, kdo bude vyzdvihovat jeho kvality a pomůže mu si rozumět.

Vztahy jsou pro něj náročné. Vlastně se nerad někde zavazuje do vztahu, i když po něm v hloubi duše touží. Proto se děje přesně to, co  popsal pán na začátku tohoto článku. Stierlitz se někdy ke svému partnerovi chová navenek hůř, než k ostatním.

Je to z toho důvodu, že vlastně nechce, aby byl vůbec považován za někoho, kdo v nějakém vztahu je. Proto podvědomě navenek vytváří dojem, že pro něho jeho partner vlastně není ani tak důležitý.

Když už však typ Stierlitz lásce propadne, je ochoten pro ni udělat mnohé. Stierlitzové dokáží být velmi romantičtí především v gestech. Květina na přivítanou je automatická, stejně jako to, že Stierlitz v době dobývání ženy neváhá za vše zaplatit a je ochoten na to vynaložit nemalou částku.

Jeho nejsilnější pracovní logika totiž přesně vypočítává, co za co stojí. A protože Stierlitz touží po lásce a pevném jasném morálním vztahu, je ochoten do jeho získání investovat opravdu mnoho.

Takže pokud se vám zdá, že vás partner na veřejnosti trochu přehlíží, může to být jen známkou toho, že o vás opravdu stojí, že naopak bere vztah vážně. Jinak je mu totiž druhá osoba jedno a řekne jí, někdy i dost pichlavě, co si o ní myslí.

Typ Stierlitz se často uvnitř bojí, aby o vztah nepřišel. Aby ho druhý nezranil. Někdy dokonce i sám sobě namlouvá, že vlastně o žádný vztah nejde. I když už je v tom až po uši.

Ztrátu vztahu totiž tyto typy nesou velmi těžce.

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Máte ho ve firmě?