Socionický typ Don Quijote. Největší vizionář ze všech. Vidí možnosti tam, kde ještě nejsou a nebo také nikdy nebudou. Nebo možná za 100 let.

Jaký je jeho typický projev a s čím v životě bojuje?

Jeho myšlenky a nápady nade vše a nade všechny

Každý den, každou hodinu, každou minutu mu do hlavy skáčou myšlenky různého druhu. Milióny nápadů a milióny vizí. Dokáže s nimi pomoci těm, kteří se zasekli a nevidí ze svého života východisko či jinou cestu. Dá jím tzv. pohled out of box.

Také umí ublížit. Třeba těm, kteří ho v dobré víře poslouchají, jeho nápady realizují a ve finále zjistí, že to nebylo levné, stálo to spoustu času a energie, a v praxi se to dokonce neosvědčilo.

Celoživotní boj s větrnými mlýny

Viděli jste film Statečné srdce? A víte, za co nebo proč hlavní hrdina umřel? Za svou pravdu, za svobodu. V zásadě nemusel, kdyby pro něj byla rodina či jeho vlastní dítě přednější. Ale to by nebyl Don Quijote. Ten bojuje do skonání všeho a všech za svou pravdu. Ano, svou pravdu a svůj úhel pohledu či myšlenku. Bez ohledu na ostatní.

Pokud mu jeho myšlenku, názor či nápad „napadnete“, nebo s ním nesouhlasíte, může se zachovat vyloženě dětinsky. Urazí se.

Často celoživotně bojuje za své nápady či názory. Bez ohledu na to, jaké jsou a jak se v praxi uplatní či neuplatní.

 

Kde se socionický typ Don Quijote tedy hodí?

Říká se, že jeden Don Quijote stačí na firmu o sto lidech. Obecně se Quijote hodí tam, kde je potřeba nových nápadů či vizí.

Může pomoci firmě, která se „zasekla“ a nevidí, jak postupovat dál. Hodí se pro brainstorming. Hodí se pro kreativu či marketing. Hodí se do oblasti vzdělávání – ví toho opravdu hodně. Hodí se všude, kde je potřeba spoustu nápadů či vizí.

Co mu v životě pomůže?

  • najít si senzorického kritika, který se podívá na jeho „super“ nápady alespoň trochu realisticky. Například Maxim Gorkij, Žukov, Stierlitz jsou v tomto ohledu výborní.
  • najít si člověka se silnou intuicí času, který mu řekne, zda-li je správný čas pro daný nápad. Například Balzac by mu mohl pomoci.
  • pracovat se svým egem. Don Quijote není středobod vesmíru.
  • pracovat se svou sebehodnotou. Pokud socionický typ Don Quijote necítí vnitřní sebehodnotu, pak svou hodnotu odvíjí od jeho úžasných myšlenek, používá přemíru cizích slov a snaží se působit co možná nejodborněji a jako „všeználek“.
  • vážit si lidí. Bez lidí nezrealizuje nic. V jeho případě to platí do posledního písmene.

 

Vidíte se v tom? Zjistěte, jestli jste opravdu Don Quijote!

Chcete vědět více? NAVŠTIVTE SEMINÁŘ.

Socionika a Don Quijote. Proč je typ po něm?
don quijote

Socionika a Don Quijote spojily jména. Jeden ze socionických typů se nazývá Don Quijote. Kdo to byl a čím je specifický? Read more

Jak zvládají stres jednotlivé socionické typy?
zvládají stres

Jednotlivé typy zvládají stres po svém. Jejich reakcí se nelekejme, je to pouze jejich obrana. Pojďme na příklad. „Petr už Read more

Existuje špatný typ? Ne, jen negativně projevený
špatný typ

Neexistuje a nikdy neexistoval špatný typ, existuje pouze typ negativně projevený. Co to znamená? Každý socionický typ může být projevený Read more

Karanténa a koronavirus. Co dělají socionické typy v této době?
karanténa a koronavirus

Karanténa a koronavirus mnohým typům doslova převrátil život vzhůru nohama. Jsou ale typy, kterých se to téměř nedotklo. Jak jednotlivé Read more

Pin It on Pinterest

Share This