Socionika a Balzac spojili svá jména. Proč byl po Balzacovi pojmenován jeden ze šestnácti socionických typů a co ho vlastně charakterizuje?

Honoré de Balzac

Honoré de Balzac, vlastním jménem Balsa, je známý francouzský spisovatel 19.století. Byl nejenom spisovatelem a tzv. „dělníkem pera„, ale je také považován za zakladatele kritickorealistického románu.

Balzac původně vystudoval práva v Paříži a chvíli působil jako notář, nicméně i proti vůli své rodiny se stal spisovatelem.

Ze začátku psal černé dobrodružné romány pod různými pseudonymy (např. Horace de Saint-Aubin), které později zavrhl. Párkrát se pokusil o sebevraždu. Celý život toužil být součástí vyšší společnosti, což ho stálo velké výdaje. Proto neustále psal, aby měl dost peněz. Byl neskutečně pracovitý, psal převážně v noci a pro peníze. Proto se mu říkalo „dělník pera“. Mimo psaní románů působil také jako novinář a kritik. V jeho dílech si můžeme všimnout jeho smyslu pro detail a detailního popisu prostředí či postav.

Díval se do budoucnosti, často ve svých dílech popisoval pád společnosti. Velmi lpěl na morálních zásadách, proto kritizoval společnost. Odsuzoval nesmyslnost hromadění majetku a moci, všímal si, jak je zlato mnohdy víc než morálka. Paradoxem je, že na jednu stranu kritizoval honbu za penězi, a na straně druhé sám psal především pro peníze a pro lepší postavení ve společnosti.

Velmi dobře viděl zákonitosti kapitalisticky fungující společnosti, psal romány o měšťácké společnosti, zištnosti a závisti.

Balzac a jeho díla

Je autorem rozsáhlého cyklu 95 románů a povídek zvaných Lidská komedie. Tento cyklus zobrazuje francouzskou společnost na počátku 19. století a jádrem je volná trilogie románů Otec GoriotZtracené iluzeLesk a bída kurtizán.

Socionika a Balzac

Socionika si pro svůj kritický a pracovitý typ vybrala tohoto představitele. Balzac je ztělesněním typu, který je detailista a kritik s určitou vidinou budoucnosti.

Jaký typ jste vy? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě a jak s ním pracovat?