Jste člověk, který rád analyzuje věci? Pak mám pro vás dobrou zprávu – jste normální.

Jinými slovy, pro váš typ je to normální.

Typ, který rád analyzuje existuje a je jich hned několik. Pojďme se na to podívat.

Hluboká analýza

Hlubokou analýzu provádí v socionice funkce, která se nazývá introvertní (strukturní) logika. Ta umožňuje se podívat „hluboko pod pokličku“, najít příčinu dané problematiky nebo zjistit, z čeho se daná věc skládá. Se strukturní logikou může člověk vytvořit strukturní systém, podle něhož bude pracovat buď on sám nebo další lidé. Mezi strukturní logiky patří Maxim Gorkij, Robespierre, Žukov a Don Quijote. Známý Robespierre je například Sheldon z Big Bang Theory.

Analýza činností

Analýza toho, co je potřeba udělat, aby činnosti vedly k výsledku, je známkou extrovertní (pracovní) logiky. Výsledkem je postup, který je funkční a vede k vytouženému výsledku – třeba k penězům. Mezi pracovní logiky patří: Stierlitz, London, Balzac či Gabén.

 

Filozofie

Existují typy, kteří logičtí nejsou, nicméně mají v sobě „kus filozofa“. V socionice se tato funkce jmenuje introvertní intuice (intuice času) a tito lidé rádi debatují a filozofují o různých otázkách či tématech. Dokážou to dělat hodiny až dny. Patří sem typy jako je Jesenin či Hamlet a logická verze s touto funkcí je Balzac či London. Známý člověkem je Jaroslav Dušek, což je typ Hamlet.

Analýza možností

Do analýzy můžeme také zahrnout schopnost vidět a zkoumat možnosti. Tuto funkci v socionice zastává extrovertní intuice neboli intuice možností. Tito lidé vidí možnosti tam, kde ostatní “ ani z dálky“. Není to analýza v pravém slova smyslu, nicméně tento člověk také může působit, že nad tím přemýšlí. Jeho silnou stránkou je, že to „chrlí z rukávu“. Patří sem Don Quijote, Huxley, Robespierre či Dostojevskij. Představitelem Dona Quijota je například Elon Musk.

Závěrem

Mnoho lidí mají pocit, že rádi analyzují a že to dělají pořád. Možná mají pravdu, spíše každý typ si za svou analýzou představí to své. A v tom je velký rozdíl.

Jaký jste typ? Zjistěte toChcete vědět víc?Koho máte ve firmě?